Doğu Anadolu Bölgesi

Malatya Gezi Rehberi

Malatya, Doğu Anadolu Bölgemizin Yukarı Fırat bölgesinde yer alır. Malatya, bölgesinin en gelişmiş yeridir. Hititler zamanında ilk kez kurulmuş olduğu bilinmektedir. Malatya ismi Hititlerde Maldiya’dan gelmektedir. Maldiya; boğa ayağı şehri demektir Hititlerde. Gökyüzünde uçan kanatlı kutsal olan boğalarının yere inerek ayak izini bıraktığı yere kurulan şehre Maldiya denmektedir. Romalılar ise Malatya’ya Melita, Metine derken, Urartular ve Asurlular Malatya’ya Milidya, Melidi, Melid demiştir.

Türkler ise Malatya demiştir. Malatya’nın doğu bölgesinde Elazığ, Diyarbakır vardır. Güney bölgesinde Adıyaman, kuzey bölgesinde ise Sivas, batı bölgesinde Kahramanmaraş, Erzincan illeri vardır. Malatya ilimizin ilçeleri: Doğanşehir, Hekimhan, Akçadağ, Pütürge, Kale, Yazıhan, Arapgil, Arguvan, Darende, Yeşilyurt, Doğanyol, Battalgazi, Kuluncak. Dağlarını saymak gerekirse; Malatya Dağları, Akçababa Dağları, Nurhak Dağları Yama Dağları başlıca dağlarıdır. Akarsuları ise; Tohma, Sürgü suları, Söğütlü, Şiro, Morhamam çayları, Mamıhan ve Kuruçay başlıca akarsularıdır. Malatya 2. Fay kuşağında olduğu için deprem riski yüksektir. Bu yüzden de sıkça depremler olmaktadır.

Malatya’nın İklimi ve Bitki Örtüsü

Malatya’nın iklimi karasal iklimdir. Daha eskilerde oldukça sert geçen kışları, şimdiler de yapılan barajlarla iklimini yumuşatmıştır. Bitki örtüsü ise toprakların yarıdan fazlası çayır, meralar ile bir kısmı da ekilip, dikilen arazilerle çevrilidir. Ormanı az demek yanlış olmaz. Malatya Torosları kısmında meşe ile vadi yamaçları kısmında ise ardıç ağaçlarına rastlanır. Malatya engebeli bir konuma sahip olduğu için yakın zamana kadar ulaşım yönünden zor olarak bilinmekte iken günümüzde hem demiryolu hem karayolu hem de hava yolu ile ulaşım sağlanabilmektedir. Otobüs terminali merkeze 5 km uzaklıktadır.

Malatya’nın Ekonomik Yapısı

Bulunduğu bölgenin en gelişmiş şehri demek yanlış olmaz. Ekonomisi en başta kayısıya dayanmaktadır. Malatya’nın en ünlüsü ve onun diyarı olarak bilinen kayısı ile meşhurdur. Kayısı bahçesi olan Malatya Ovası’nda üretimi sağlanır. Malatya’yı ziyaret edenler çevresine ve akrabalarına hediyelik olarak öncelikle kayısı götürmektedir. Fazlasıyla fabrikası vardır. Tekstil fabrikaları da sanayi de ekonomisine katkılar sağlamaktadır. İnönü üniversitesi de Malatya’nın büyümesine ve ekonomisine katkı sağlamaktadır. Malatya’da hidroelektrik santralleri de vardır. Bir tanesinin Karakaya Barajı’nda olduğu bilinmektedir.

Malatya Gezilecek Tarihi Yerler

 • Yusuf Ziya Paşa Bedesteni
 • Beşkonaklar Etnografya Müzesi
 • Arslantepe Höyüğü
 • Arapgir Kalesi
 • Levent Vadisi
 • Karakaya Baraj Gölü
 • Melik Sunullah Camii
 • Malatya Kalesi
 • Günpınar Şelalesi
 • Silahtar Mustafa Paşa Kervansarayı
 • Yusuf Ziya Paşa Camii
 • Malatya Müzesi
 • Battalgazi Ulu Camii

Malatya’da kültür ve sanattan bahsetmek gerekirse; Malatya’da, Sabancı Kültür Merkezi, Malatya Kongre ve Kültür Merkezi vardır. Malatya Kültür Merkezinde seminerler, konferanslar, tiyatro, sergiler, kermes, folklor, kurs, kongre ve törenler düzenlenmektedir. Sabancı Kültür Merkezi’nin devlet tiyatrolarından gelmekte olan ekipler oyunlarını burada sahneye dökmektedir. Yani İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü’nde olan kullanım hakkı ama hala Devlet Tiyatroları’na kapılarını açmaktadır.

Malatya’da Gece Hayatı

Bölgesinin en kalabalık şehirlerinden olsa da gece hayatı yönünden çok hareketli bir şehrimiz değildir. Üniversitesinden yani öğrencilerinden kaynaklı az sayıda gece mekânı vardır. Fakat kafe ve türkü barları da vardır. Biraz muhafazakâr bir şehrimizdir. Fakat Malatya fazlasıyla zengin mutfağına sahiptir. Oldukça şık sunumlar, birbirinden farklı damak tatlarına hitap eden tatlar kesinlikle denenmelidir. Meşhur yemekleri içinde Analı Kızlı, Patlıcanlı Tava, Reyhanlı Malatya ve Samutlu Mercimek Köfteleri, Erik Ekşisi ve daha sayılabilecek bir sürü yemekleri vardır. Malatya’da konaklama için eşyalı evler, apartlar, oteller mevcuttur.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir