Akdeniz Bölgesi

Manavgat Şelalesi Nerede? Manavgat Şelalesi Detayları?

Manavgat Şelalesi Türkiye’nin en çok ziyaretçi aldığı yerlerden biridir.Bunun yanında çok fazla kişi tarafından bilinen bu doğa harikası hakkında bazı detaylar merak edilmektedir. Şelalenin hangi ilde olduğu? Şelalenin boyutu? Şelale’de yemek yeme imkanlarının nasıl olduğu ile ilgili bilgiler çok fazla araştırılmaktadır.Gezi rehberlerinde en baş sıralarda yerini alan bu şelale hakkında insanlar gitmeden bilgi sahibi olup bir rota belirlemek ister.Bunun için biz de size bu sorun cevaplarını hazırladık.

Manavgat Şelalesi Nerede?

Akdeniz Bölgesi İçin popüler olan bu şelaleye yerli ve yabancı çok sayıda turist uğramaktadır. Antalya’da olan bu şelale Antalya’ya gelenlerin uğrak noktası haline gelmiştir. Manavgat Antalya ilinin ikinci en büyük ilçelerindendir.İlçe şelalesi ve nehri ile popülerlik ve bir çok turist kazanmıştır. Antalya’nın merkezinden 80 km uzaklıktadır. Şelale Alanya’da yakındır. Ayrıca Side Antik Kentine’de 10 km uzaklıktadır. Antalya’nın en güzel yerlerinden olan Belek’e de yakınlığı bakımından yaz aylarında çok fazla yerli ve yabancı turist çekmektedir.Ulaşımı kolay olan bu şelaleye otellerinde farklı bölgelere tatile gelen insanlar kolaylıkla gelip görüp dönebilir. Bunun dışında Antalya’da yaşayan insanlarında sık sık kaçamak yaptıkları mekan haline gelmiş bir güzelliktir.

Manavgat Şelalesi Hakkında Detaylar?

Manavgat’ın kuzeyinde Toroslar bulunur. Bu nedenle Manavgat Çayı Toroslar’dan doğup Akdeniz’e kadar ulaşır. Manavgat Çayı çıktığı ilk noktalarda güçlü akmazken daha sora beslenip güçlenmesiyle ırmak görüntüsünü aldığı için Manavgat Nehri diye adlandırılmaktadır.

93 kilometre uzunluğundadır ve Türkiye’nin en düzenli rejimli ırmağı Manavgat’tır. Manavgat Nehri’nin üzerinde Oymapınar ve Manavgat isimleriyle iki tane baraj bulunur. Bunların dışında şelalede su sporları ya da rafting gibi çeşitli aktiviteleri de yapmanıza olanak vardır. Daha sonrasında ise şelalenin kenarında bulunan mükemmel manzara eşliğinde içeceklerinizi yudumlayıp günün yorgunluğunu atabilirsiniz. Şelanenin çevresindeki mekanlarde yemek yeme imkanın yanında bir şeyler içme imkanını da elde edebilirsiniz. Bunun dışında balık yapan restoranlarda eşsiz manzaraya karşı balık keyfi elde edebilirsiniz. Şelalede ayrıca piknik yapma imkanı da bulunuyor. Jeep safari ya da rafting tercihinde bulunun eğlenceli dakikalarla gününüzü güzelleştirebilirsiniz.Bölgede hediyelik eşya satılan yerlerin yanında araçlarınız için park yeri, kitap, tuvalet gibi ihtiyaçlarınız karşılamak için yerler de mevcuttur.

Manavgat Nehri’nin Side Antik Kenti zamanındaki ismi “Melas”dır. Side’nin su ihtiyacı o dönemlerde buradan karşılanıyordu. Rafting ve kano sevenlerin uğrak yeri ola Manavgat Şelalesi hakkında şunu söylemeden geçemeyiz. Bu sporlarda eğer çok tecrübeli değilseniz ya da ilk deneyimleriniz Manavgat’da yapmayı düşünüyorsanız bir daha düşünmenizde fayda var deriz. Çünkü zorluk açısından yeni başlayanlar için çok da güvenli değildir. o konuda kesinlikle dikkatli olup tüm önlemlerinizi üst düzey bir şekilde alarak başlamalısınız.

Manavgat Nehri’n de teknelerle insanlar keyifli dakikalar geçirebiliyor. Nehrin güzelliğini derinlemesine hissedilen ve keşfedilen bu anlar adeta ziyaretçilerini büyülüyor.Bu bakımdan gezilecek yerler arasında olması gereken Manavgat Şelalesi size eşsiz duyguları tattıracak diyebiliriz. Nehrin eteklerinde yapacağınız tekne gezintilerinin yanı sıra Manavgat Plajı’nda yüzme keyfini de elde edebilirsiniz .Suyun berraklığı ve serinliği ile arkadaşlarınız ile yüzüp keyfi sonuna kadar hissedebilirsiniz. Manavgat Boğazı ismindeki bu yerin bir tarafı tatlı su diğer tarafı ise tuzlu sudur. Bu bakımdan size farklı bir deneyim yaşatma konusunda da kendisini gösterecektir.

Manavgat deyince akla gelen diğer bir unsur tabi ki balıktır. Bu nedenle Manavgat Nehrinin döküldüğü yerin yakınında bulunan Alabalık Çiftliği, mineraller bakımından zengin olan bu nehirde çok farklı bir lezzete sahip oluyor. Alabalık dışında nehirde farklı türden çok sayıda balık olduğunu da söylemek mümkün. Bunun dışında bölgede farklı kuş türlerini de görmek şaşınası bir durum değildir.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir