Gezi Fikirleri, Marmara Bölgesi

Manyas Kuş Cenneti Nerede? – Gezi Rehberi

Balıkesir’in gözde doğal mekanlarından birisi olan Manyas Kuş Cenneti, 24 bin hektarlık alan üzerine kurulu; muhteşem doğası ve birbirinden güzel kuş türlerine ev sahipliği yapması nedeniyle önemli bir popüler mekan olma özelliği taşıyor. Sadece Türkiye için değil; uluslararası bir önem taşımaktadır. Manyas Kuş Cenneti Afrika’dan Asya ve Avrupa’ya göç durumunda olan kuşların uğrak bölgesidir.

Yazımızın devamında Manyas Kuş Cenneti nerede, nasıl gidilir ve ne gibi özelliklere sahiptir, bu sorulara cevap bulabileceksiniz.

Manyas Kuş Cenneti Nerede?

Manyas Kuş Cenneti’ne ulaşım oldukça rahat. İstanbul, Bursa, İzmir, Eskişehir gibi şehirlerden en çok 4 saat içerisinde ulaşılabilir. Bandırma – Balıkesir karayolu üzerinde 15. km’dedir. Bu yol üzerinden gelirken Manyas Kuş Cenneti tabelası yönüne doğru devam etmek gerekiyor.

Eğer toplu taşıma kullanıyorsanız; otogardan Manyas Gölü dolmuşlarına binerek milli parka ulaşabilirsiniz.

Manyas Kuş Cenneti’ne Giriş Ücreti

Öğrenciler için 2.5 TL gibi bir ücret alınırken, diğerlerinden 5 TL ücret alınmaktadır. Hafta içi ve hafta sonu açık olan milli parkı saat 09:00 ile 18:00 arasında ziyaret edebilirsiniz. Lisanslı sporcular için Manyas Kuş Cenneti giriş ücreti alınmamaktadır.

Manyas Kuş Cenneti’nde Yapılacak Aktiviteler

Manyas Kuş Cenneti’ne gezi planlıyorsanız, Nisan ve Mayıs aylarında daha çok fazla kuş türünü bir arada görebilmeniz mümkün. Diğer aylarda da bazı kuş türlerinin güzergahı olarak konumlanmıştır. Burada Manyas Kuş Cenneti Müzesi, Kuş Cenneti İzleme Kulesi, yürüyüş alanı ve oturma alanı bulunmaktadır.

Milli parkın müzesinde birçok farklı türde hayvanları ziyaret edebilirsiniz. Aynı zamanda buradan temin edebileceğiniz profesyonel dürbünlerle kuşları gözetleme kulesinden inceleyebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir