En İyi Plajlar

Menekşe Plajı

Menekşe Plajı İstanbul’da Avrupa Yakasında bulunan plajlardandır. Küçükçekmece Gölü ve Florya’daki Güneş Plajı arasında bulunmaktadır. Plajın işletmesini belediye kendi yapmaktadır. Bu yüzden de rağbet gören bir halk plajıdır diyebilir. Özellikle yaz aylarında sürekli kalabalık olan plajda Bayram tatilleri ve hafta sonunda baya kalabalıktır. Plaj; 2005 yılında tekrar açılmıştır. Ayrıca tarihi olarak Mustafa Kemal Atatürk’ün de yüzdüğü bir plajdır.

Menekşe Plajı Hakkında

Plaj; İstanbul Büyükşehir Belediyesi tarafından işletilmektedir. Plajın sahil şeridi 620 metre kadardır. Ayrıca plajda şezlong, şemsiye hizmetlerinin yanı sıra 3 tane cankurtaran kulesi, 2 cankurtaran bulunur. Ayrıca plajda insanların can güvenliği için de 10 kişilik bir cankurtaran ekip, 1 tane ambulans ve 1 tane kurtarma botu Plajın açık olduğu yaz sezonu boyunca hizmet vermektedir. Plajın içinde bir büfe bulunmaktadır. Plajın yakınındaki 300 araç kapasiteli bir otopark bulunur. Menekşe Plajının sahil kısmı yarı kum ve çakıl karışımıdır.

2005 Yılındaki Düzenlemeler

2005 yılında Büyükşehir Belediyesi Personel ve Eğitim Dairesi Başkanlığı’na bağlı olan Sosyal Turistik Tesisler Müdürlüğünce 5 bin metreküp kum dökülmüştü. Çevre düzenlemesi kapsamında da plajdaki yosunlarlar plaj kumu eleme makinelerince temizlendi.140 dönümlük bir alan üzerinde tekrar açıldı. 3 adet büfe, soyunma gurupları, çocuk oyun gurupları, duşlar, yeşil alan, WC’si yeniden yapılmıştı.

Menekşe Plajı Kuralları

Menekşe Plajı alkolsüz bir plaj olup dışarıdan alkol getirilmesi yasaktır. Hafta içi plajda fotoğraf çekmek yasaktır. Ayrıca kumsala cam şişi ve saklama kabı tarzı ürünler getirmek yasaktır. Cankurtaran ekibimiz yetkili olup güvenlik açısından vereceği talimatlara uyulmalıdır. Ayrıca altın takı, değerli eşya vs plaja getirilmemesi gerekir. Plajda emanet hizmeti verilmemekte olup yanınıza getirdiğiniz değerli eşyalardan siz sorumlu oluyorsunuz. Plaj; Pazartesi’nden Cuma’ya kadar kadınlara hizmet vermektedir. Pazar günleri ise kadın erkek karmadır.

Menekşe Plajı’na Nasıl Gidilir?

Avrupa yakasını geçtikten sonra Bakırköy^’de bulunan plaja gidebilmek için Zeytinburnu- Avcılar güzergâhı boyunca giden E5 yolu kullanılabilir. Ayrıca Metrobüsle Küçükçekmece durağında inip plaja 5 dakika kadar yürüyebilirsiniz. Bakırköy, Florya otobüsleri, Yenibosna’dan kalkmakta olan dolmuşları kullanabilirsiniz. Onun dışında minibüsle Florya Metrobüs durağında inebilir, Menekşe BN1 hattını kullanabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir