Akdeniz Bölgesi

Mersin’de Görülecek Tarihi Mekanlar

Akdeniz’de bir liman şehri olan Mersin, tatil severlerin uğrak noktası olmasının yanı sıra tarihi mekanlarının zenginliğiyle görenleri hayrete düşürüyor. Topraklarında barındırdığı arkeolojik kalıntıları görmeye gelenleri uzun bir keşif süreci beklediğini belirtmek yanlış olmaz. Sayısız uygarlığa ev sahipliği yapan, güney sahil şeridinde bulunan Mersin’de görülecek tarihi mekanlar arasından en dikkat çekici olanlara içeriğimizde yer vermeye çalıştık.

Uzuncaburç Olba Antik Kenti

İsmini 1071’de Türklerin Anadolu’ya ayak bastıktan sonra şehrin sembolü olan yüksek burçtan alan Uzuncaburç Olba Antik Kenti, Helenistik çağdan günümüze kadar ulaşan bir mirastır. 2500 yıllık antik kent içerisinde Zeus Tapınağı, sütunlu cadde, tiyatro, zaref kapısı, tören kapısı, şans tapınağı, çeşme, piramit çatılı anıt mezar ve kilise gibi yapılara rastlamak mümkün. Mersin’in Silifke ilçesinde bulunan bu antik kentin, Efes’ten daha büyük bir yerleşim yeri olduğunu söyleyebiliriz.

Mamure Kalesi

Türkiye’nin en büyük kaleleri arasında bulunan Mamure Kalesi, Mersin’in Anamur ilçesinde konumlanmış bir Orta Çağ kalesidir. Roma döneminden Karamanoğullarına kadar pek çok medeniyetin izlerini taşımaktadır. Bulunduğu konum nedeniyle, döneminde savunma amacıyla yapıldığı bilinmektedir. Mersin’de görülmesi gereken yerlerden Mamure Kalesi, günümüze kadar onarılarak aktarılmayı başarmıştır. 39 kule, kaleyi çevreleyen burçları, sarnıç ve hamam kalıntılarını incelemenize olanak tanıyor. 2012 yılında ise UNESCO Dünya Mirası Geçici Listesi’ne alınmıştır.

Kız Kalesi

Mersin merkeze 60 km uzaklıkta Erdemli ilçesinde bulunan Kız Kalesi, kıyıya 600 metre uzaklıkta bir adacık üzerinde kuruludur. 1199 yılında inşa edildiği düşünülen yapının dış çevre uzunluğu 200 metredir. Kaleye ulaşım su araçlarıyla sağlanıyor. Korykos Antk Kenti’nin bir yapısı olan Kız Kalesi, kale surları, dörtgen ve yuvarlak biçimlerde burçlar ve kalenin ortasında bir yapı kompleksi barındırıyor. Yılın her günü ziyarete açık olan kalenin ziyaretçi giriş saatleri ise 08:00-17:00 arasındadır.

Anemurium Antik Kenti

Anamur’un göz alıcı antik kenti Anemurium’da yerleşimin ne zaman başladığına dair kesin bir bilgi bulunmamaktadır. Antik kent içerisinde surlar, hamamlar, su kemeri, tiyatro ve 900 kişilik oturma alnı olan konser salonu (odeon) bulunuyor. Antik kentin yakınında denize girerek serinleme şansı da bulabilirsiniz.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir