Doğu Anadolu Bölgesi

Muş Gezi Rehberi

Muş ovası Çavuş Dağı’nın eteklerine kurulmuştur. İsminin sulak ve verimli bir toprak anlamına gelen muşa kelimesinden türediği iddia edilir. Van iliyle çok yakın olan bu kentin de geçmişte Urartular’ın egemenliğinde olduğu bilinir. Daha sonra ise sırasıyla İskitler, Persler, Medler, Bizans ve Osmanlı egemenliğine girdi. Ağrı, Bitlis, Diyarbakır, Erzurum ve Bingöl illeriyle sınır komşusudur. Muş oldukça verimli topraklara sahiptir. Muş Ovası dışında Malazgirt, Bulanık ve Mut ovaları da bu ilimizde yer alır. Muş’un içinde yer aldığı bölge Fırat Havzası’dır. Küçük Hamurpet, Haçlı ve Kaz gölleri bu ilin en önemli doğal gölleridir.

Muş’a Nasıl Gidilir

Muş’un çok sert ve zorlu geçen bir kış mevsimi var. Kar neredeyse üç ay boyunca yerden kalkmıyor ve kışın burada yaşamak ve seyahat etmek oldukça zor. O yüzden Muş’a gitmek isterseniz bahar ve yaz aylarını tercih etmelisiniz. Ama kayak düşkünü iseniz, kışın Muş’taki Güzeltepe Köyü’nde yer alan kayak merkezinde muhteşem bir manzara eşliğinde kayabilirsiniz. Muş kışın en uzun süre kayak yapılan yerlerden biridir. Karlar erimeye başlayıp bahar ve yaz ayları yaklaştığında ise Muş ovası birbirinden güzel ve rengârenk lalelerle dolar. Eğer Nisan aynın sonlarına doğru Muş’a giderseniz bu muhteşem manzaraya şahit olabilirsiniz. Bu zamanlarda düzenlenen lale festivaline de katılabilirsiniz.

Muş’ta Tarihi ve Doğal Güzellikler

Muş’a gitmek için hem karayolu, hem havayolu hem de demiryolu kullanılabilir. Muş’taki tarihi eserler arasındaki en eskisi Muş Kalesi’dir. Bu kale zamanında pek çok farklı uygarlığın egemenliğinde kalır ama yapılış tarihi tam olarak bilinmez. Muş’taki Ulu Cami’nin de tam olarak ne zaman inşa edildiği bilinmiyor. Kitabesi olmayan bu caminin mihrabı oldukça sade ve daha çok 19. yüzyıl mimari özelliklerini taşıyor. Muş’a gitmişken uğramanız gereken bir diğer yer Demirciler Çarşısı’nda yer alan Yıldızlı Han 14. yüzyılda inşa edilmiş. İki katlı olan bu binanın altı kesme taşlardan üstü ise kerpiçten yapılmış. Zamanında önemli bir iş merkezi ve geçit yeri olan bu bina depremlerin etkisiyle büyük oranda tahrip olmuş, şimdi ise koruma altına alınmış. Murat Nehri üzerindeki Murat Köprüsü halen kullanılır. Oldukça uzun bir köprü olan Murat Köprüsü’nün Selçuklular zamanında inşa edildiği biliniyor.

Muş’ta Neler Yenir?

Muş’a giderseniz denemeniz gereken ilk yemek Muş köftesidir. Genel olarak hayvancılık bölgesi olduğu için etli yemekleri ünlüdür. Bir çeşit lahana sarması olan Hez dolması ve keşkek de denemeniz gereken yemekler arasındadır. Kışın hazırlanıp yazın yemek sofralarına konan çortinin tadına bakabilirsiniz. Pırvaz da bu şekilde hazırlanan yemeklerden birisidir. Bunların çoğu lahana ile hazırlanan yöresel yemeklerdir. Muş’un en ünlü sebzesi lahanadır. Ayrıca Muş’taki restoranlarda çağ kebabı ve yaprak kebabının da tadına bakmalısınız.

Gece Hayatı ve Alışveriş

Muş’ta gece çıkmak için farklı mekânlar fazla yoktur. Bölge halkının toplumsal özelliklerinden dolayı eğlence sektörü çok gelişkin değil. Ama canlı müzik dinlemek isteyenler için türkü barlar, yemek ve tatlılar için de kaliteli ve lüks restoranlar ve kafeler bulunur. Muş’ta en gelişmiş sanatlardan birisi halıcılıktır. Muş’a gitmişken özenle dokunmuş ve orijinal motiflerden oluşan halı, kilim ya da paspas gibi ürünlerden satın alabilirsiniz. Kış için el işçiliği örgü çoraplardan da satın alabilirsiniz. Ayrıca Muş’a gitmişken satın almanız gereken diğer ürünler eski kaşar, Muş üzümü ve lahanadır.

Muş’ta Konaklama

Muş merkezinde kalabileceğiniz oldukça lüks ve kaliteli otel seçenekleri vardır. Muş’ta hem merkezi, hem rahat ve konforlu oteller var. Aralarından spa ve restoranı ile ünlü olanlarından birini de seçebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.