Adıyaman, Kahta

Nemrut Dağı Nerededir? Detay ve Özellikleri Nelerdir?

Nemrut Dağı döneminin görkemli kalıntılaryla gezilip görülmeye değer yerlerimizden bir tanesidir.Nemrut Dağı’ ndaki eşsiz mezar ve anıt heykellerini her yıl binlerce insan ziyaret etmektedir. İnsanlar arasında da Nemrut Dağı ile ilgili bazı konular merak edilip araştırılmaktadır. Nemrut Dağı nerededir? Nemrut Dağı’ nın tarihi nedir?Nemrut Dağı detay ve özellikleri nelerdir? Nemrut Dağı’ na nasıl gidilir? gibi birçok konu başlığı aranmaktadır. İşte Nemrut Dağı ile ilgili o başlıklar şöyledir;

Nemrut Dağı Nerededir?

Nemrut Dağı Türkiye’ nin Adıyaman ilinde bulunan bir dağdır. Nemrut Dağı’ nın yüz ölçümünün bir kısmı Adıyaman Kahta ilçesinde yer alırken az bir kısmı da Malatya’ nın Pütürge ilçesi yakınlarındaki Ankar dağları civarında Toros Dağ Silsilesinde bulunmaktadır. Nemrut Dağı 2.150 metre yüksekliğinde bir dağdır. 1987 yılında UNESCO tarafından Dünya Mirası listesinde ilan edilmiştir.

Detay ve Özellikleri Nelerdir?

Nemrut Dağı Tarihi

M.Ö. 163 ve M.S. 72 yılları arasında Kommagene Kralı I. Antiochos‘ un tanrılara ve atalarına minnettarlığını göstermek için Nemrut Dağı’ nın yamaçlarına kendi mezarını ve anıtsal heykelleri yaptırmasıyla meydana çıkmış bir yerdir. Buradaki dev heykeller kireçtaşı bloklarından yapılmıştır ve boyları 8-10 metre yüksekliğe sahiptir. Anıtsal heykeller doğu, batı ve kuzey teraslarına yayılmıştır.

Kommagene olarak bilinen bölgede I. Mithradates tarafından bağımsız krallık kurulmuş ve bu krallık I. Mithradates’ in oğlu I. Antiochos döneminde önem kazanmıştır. MS. 72 yılında Roma’ ya karşı yapılan savaşın kaybedilmesinin ardından nu krallığın bağımsızlığı sona ermiştir.

Nemrut Dağı, 1988 yılında tesis edilen Nemrut Dağı Milli Parkı ile korumaya alınmıştır. Nemrut Dağı arkeolojik kalıntılara ev sahipliği yapmaktadır. Antiochos tümülüsü ve buradaki heykeller, Eskikale, Yenikale, Karakuş Tepe ve Cendere Köprüsü milli park içinde kalan değerlerdir. Doğu ve batı teraslarında Antiochus, tanrı-tanrıça heykelleri ile aslan ve kartal heykelleri vardır. Batı terasında aslanlı horoskop bulunmaktadır ve bu aslanın üzerinde 16 ışından oluşan 3 tane yıldız vardır ve bu yıldızlar Mars, Merkür ve Jüpiteri temsil ettiği söylenmektedir.

Nemrut Dağı’ ndaki heykeller Helenistik, Pers sanatı ve Kommagene ülkesinin kendine özgün sanatıyla harmanlanarak yontulmuştur. Bu nedenle bu dağ doğu ve batı uygarlığının köprüsü olarak bilinmektedir.

Kommagene Krallığının tarihten silinmesiyle Nemrut Dağı’ ndaki eserler iki bin yıl boyunca yalnızlığa terk edilmiştir. 1881 yılında yöreyi ziyarete gelen Alman mühendis Karl Sester dağdaki heykellere rastlamış ve İzmir’ de bulunan Alman Konsolosluğuna Kommagene Krallığına ait harabeleri, heykellerin arkasında yazan Grekçe yazıtları Asur harabeleri zannederek haberdar etmiştir. Karl Sester keşfetmenin verdiği heyecanla hataya düşmüştür ve Nemrut Dağı’ nın gün yüzüne çıkmasına sebep olmuştur.  Nemrut Dağı’ nda 1881 yılında Alman mühendis Karl Sester Antiochus’ un mezarında kazı çalışmaları yapmıştır ancak Antiochus’ un mezarı bulunamamıştır.

Nemrut Dağı

Nemrut Dağı’ nı yaşamanın en güzel yolu gün doğumu ya da gün batımında burada olmaktır. Özellikle gün doğumu muhteşem güzelliğe ev sahipliği yapmaktadır. 2150 metre yüksekliğe sahip olan Nemrut Dağı yılın her mevsimi gün doğumunda soğuk olabiliyor. Güneş doğunca hava hızlıca ısınmaya başlıyor.

Nemrut Dağı’ nda Kartal ve Aslan heykelleri, Kral Antiochus mezarı, Kommagene tek kadın tanrı heykeli, Zeus heykeli, Zeus’ un oğlu Apollon heykeli, Herakles heykeli ve tümüs bulunmaktadır.

Nemrut Dağı’ nda karasl iklim özellikleri görülmektedir. Ama zamanla iklim yapısı önemli ölçüde değişikliğe uğrayarak akdeniz iklim tipini almıştır.

Nemrut Dağı’ na Nasıl Gidilir?

Görülmeye değer tarihi yapısıyla Nemrut Dağı ören yeri il merkezine 87 km, Kahta ilçesine ise 43 km uzaklıktadır. Nemrut’ a ulaşım Karadut köyüne kadar asfalt daha sonra ise kilitli parke taşı kaplıdır. Turlarla ya da özel araçla ulaşım sağlanmaktadır.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir