İç Anadolu Bölgesi

Nevşehir Gezi Rehberi

Nevşehir Türkiye’nin İç Anadolu Bölgesinde yer alan illerden biridir. Doğusunda Kayseri, Kuzeydoğuda Yozgat, Kuzeybatıda Kırşehir, Güney ve Güneybatı yönünde ise Niğde, Aksaray yer alıyor. Nevşehir gezmek için çok ideal olan şehirlerden biridir. Tarihi mekânları yanında doğal güzellikleri de ön plana çıkmayı başarmış nadide mekânlara sahiptir.

Nevşehir’in çok bilinen ilçeleri Derinkuyu, Avanos, Üçhisar, Ürgüp, Göreme, Hacıbektaş, Gülşehir, Acıgöl, Kozaklı’dır. Nevşehir bitki örtüsü bozkırdan oluşmaktadır.

Nevşehir 18. Yüzyılda şehirleşmenin yeni başladığı bir köy olarak biliniyor. Eski isimlerinden birisi Muşkara’dır. Daha da eski olan ismi ise Nissa’dır. Şehre Nissa ismini Hititler vermiş olsa da Muşkara ismi Türkler tarafından verilmiştir. Nevşehir ismi ise Yeni Kent anlamına geliyor.

Nevşehir Ekonomisi Ve İklimi

Nevşehir İç Anadolu Bölgesinde hâkim olan karasal iklimin etkisi altındadır. Kış mevsimler her zaman kar yağışlı ve soğuktur. Yaz ayları da açık, güneşlidir. Nevşehir’de yaşam standartları üzerinde iklimin de önemli bir etkisi vardır. Ekonomik anlamda kendine yetebilen ve oldukça modern bir şehirdir. Modern olması biraz da turizm şehri olmasından kaynaklanıyor. Her yıl dünyanın birçok yerinden turist ağırlayan şehir önemli bir turizm kentidir. Tarım ekonomisi açısından da gelişmiş bir şehir olarak ön plana çıkıyor. Tarım alanında en çok patates yetiştiriciliği göze çarpıyor. Bunların yanında üzüm, şeker pancarı ve bakliyat üretimi de şehirde yapılan faaliyetler arasındadır. Nevşehir’de yaşayan insanların refah seviyesi oldukça yüksektir.

Nevşehir Gezilecek Yerleri Nerelerdir?

Nevşehir’de görülmesi gereken birçok kilise, han, hamam bulunuyor. Bunun yanında doğal yollardan oluşan yerler de ayrıca ilgi çeken yerler arasındadır. Buraya gelen turistler birçok farklı yer görme imkânı elde edebiliyor. Görülecek yerlerin başında Peribacaları geliyor. Peribacaları Rahipler Vadisi ismi verilen yerde bulunuyor. Burada ilk Hıristiyanlık döneminden kalma mağaraları görebilirsiniz.

Göreme Açık Hava Müzesi de yine görülmesi gereken yerler arasında bulunuyor. MS 4. Ve 13. Yüzyıllar arasında dini hayatın yoğun olduğu yerde birçok farklı kilise ve ibadet yeri bulunuyor. Burada bulunan birçok yer müze kartı ile gezilebilme imkânına sahiptir. Ürgüp de Nevşehir’in ilçesi ve görülmesi gereken yerlerinden biridir. Burada St. Theodore Kilisesi, Taşkın Paşa Cami, Pancarlık Kilisesi gibi birçok tarihi yapı bulunuyor.

Nevşehir’e gelen seramik meraklısı turistlerin uğrak yeri ise Avanos’tur. Avanos’ta seramik yapım geleneğinin nasıl devam ettiğine şahit olabilirsiniz. Uçhisar, Nevşehir’in en yüksek tepesine kurulmuş olan bir kaledir. Burada oyma evler, butik oteller ve turistik eşya satım yerleri gelenleri büyüleyen bir manzaraya sahiptir.

Nevşehir Festivalleri Ve Etkinlikleri

Nevşehir’de eğlenmek için çok fazla alternatif bulunuyor. ATV turlarına katılabilir, seramik atölyelerinde seramik çalışmaları yapabilirsiniz. Balon turları ile güneşin doğuşunu izleyebilir ya da at ile otantik bir tura çıkabilirsiniz.

Nevşehir’de düzenlenen festivaller arasında Kapadokya Geleneksel Yemek Festivali, Kapadokya Bisiklet Festivali, Ürgüp Uluslararası Bağ Bozumu Festivali ve Renkli Çadır Festivalleri yerli yabancı herkes tarafından ilgi görüyor.

Nevşehir Mutfağı Ve Konaklama

Nevşehir’de konaklamak oldukça farklı bir deneyim olacaktır. Çünkü buradaki otellerin birçoğu mağaraların içerisine oyulan çok otantik mekânlardır. Butik oteller özellikle gelen turistler için çok iyi olanaklar sunuyor. Mutfağı son derece zengindir. Nevşehir tavası çok meşhur olan bir yemektir. Yöresel tatlar için otel restoranları oldukça iyidir.

Nevşehir Ulaşım

Nevşehir’e gitmek için tren yolu bulunmuyor. En sık kullanılan karayoludur. Havayolunu tercih edenler de Gülşehir’de bulunan havaalanında inerek merkeze servislerle ya da otobüslerle ulaşma imkânına sahipler. Komşu iller ile arasında çok fazla mesafe bulunmuyor. Bu nedenle buraya gelmek isteyenler farklı ulaşım türlerini değerlendirebilirler.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir