Doğu Anadolu Bölgesi

On Gözlü Köprü Nerede? On Gözlü Köprü Detayları?

Taihi yerler gezip keşfetmek isteyenlerin gezi defterlerine yazdıkları yerlerdendir On Gözlü Köprü. Bazen insanlar gezip gördükleri yerlerin sadece estetik açısından değilde maneviyat ve tarih açısından da kendilerini etkilemesini ister. İşte böyle beklenti içinde olanlar için tercih edebilecekleri yerler arasında olan On Gözlü Köprü’yü anlatalım istedik. On Gözlü Köprünün hangi ilde olduğu konusu merak edilenler arasında. Bunun dışında Köprü’nün çevresinde neler yapılabileceği sorusu da insanların merak ettikleri arasında yerini alıyor. İşte On Gözlü Köprü hakkında detaylar.

On Gözlü Köprü Nerede?

Mardin Kapı’nın 3 kilo metre dışında yer alan yer şehrin merkezinin güneyinde kalır. Köprüye ziyaretçileri çok fazla ilgi gösteri. Kenti ziyaret edenlerin mutlaka gittikleri yerler arasında olan Köprü büyük bir ziyaretçi akınına sahiptir. Köprü 1965-1967 yılları arasında inşa edilmiştir.Birden fazla ismi olan köprüye; Dicle Köprüsü, Silvan Köprüsü ve Mervani Köprüsü de denir. Mervanoğulları zamanında yapılan köprünün İslam öncesi temelleri üstünde yapıldığı söylenmektedir.

Dicle Nehri’nin kıvrımlarından yola çıkarak köprü için en uygun yerin Diyarbakır On Gözlü Köprü’nün yeri olduğunu söylemek mümkün. Köprü geçmişten bu zaman çok fazla yıkılı yeniden inşa edilmiştir.Bu durum da insanların aklına köprünün altında o dönemin kalıntıların izler taşıyabileceği konusunu getiriyor. Köprünün yapımında kullanılan taşların oranlarının birbirinden farklı olduğunu söylemek mümkündür. Bunun için tarihte Diyarbakır için bahsedilen köprünün On Gözlü Köprü olabileceği ihtimali ortaya çıkmaktadır.

172 metre uzunluğundaki köprünün genişliği 10 metreden başlayıp 5. gözden sonra daralarak 4 metreye kadar düşmektedir. Köprü 2007 ılında restorasyon nedeni ile trafik ulaşımına kapatıldı. Daha sonrasında ise köprüde bazı değişiklikler yapıldı.

On Gözlü Köprü Detayları?

İnsanlar merak ettikleri yerleri gezmenin yanında bir de o yerlerin çevrelerinde neler olduğunu yada başka o bölgede nasıl vakit geçirebilecekleri konusunu araştırıyor. Hal böyle olunca da o bölgede ne yerim ne içerim ya da dinlenmek istersem nasıl şeyler yapabilirim sorusu akıllarına geliyor. On Gözlü Köprü bu açıdan misafirlerini mağdur etmiyor. Köprünün manzarası ve tarihi dokusunun yanında çay bahçeleri restoran ve cafelerde zaman geçirebilirsiniz. Köprünün çevresindeki ciğerci ve kebapçılarla da Diyarbakır lezzetlerini ya da dürüm kültürünü tadabilirsiniz. Bunun dışında piknik yapılan yerlerinde mevcutluğu olduğunu hatırlatmamız da fayda var. Çay bahçesindeki piknik imkanı yerli halk tarafından tercih edilenler arasında. Çay bahçelerinde ise demlik ve çaydanlıkla gelen bardaklarınız eşliğinde keyifli sohbetler ederek çaylarınızı yudumlayabilirsiniz.

Köprü Diyarbakır merkeze yakınlığı konusunda da oldukça avantaj sağlıyor. Diyarbakır merkeze 8 kilometrelik mesafe ile ulaşım sağlamanız mümkün. Diyarbakır merkezinden Dicle yönüne doğru ilerlediğiniz zaman Diyarbakır havaalanına doğru gitmiş olacaksınız. Böylelikle havaalanına giderken sola yöneleceğiniz tabela ile On Gözlü köprü’ye ulaşım sağlayabilirsiniz.

Köprüye On Gözlü Köprü denilme nedeni ise köprünün 10 tane göz şeklinde kapı olarak da adlandırabileceğimiz sütunlarının bulunmasından kaynaklanır. Köprüye gidince kesinle fotoğraf çekmeyi unutmayın tarih kokan şehirlerden olan Diyarbakır’ın bu eşsiz mekanı sizlere ilerde anı olarak kalacaktır.

Köprünün yapımını Mervaniler Dönemi’ndeki Diyarbakır’ın hükümdarı olan Nizamüddevle Nasr yaptırmıştır. Köprünün yapımında kullanılan malzemelere bakıldığında ise kireç ve harçlı molozun olduğunu söylemek mümkündür.

Bölgede bulunan şark köşelerinde tahta sedir banklardan kırmızı işlemeli sıra gecesini andıran motiflerle döşenilen çay bahçelerinde çaylarınızı yudumlamanın keyfi her şeye değer doğrusu.

On Gözlü Köprünün Efsanesi?

Köprünün yer aldığı Dicle Nehri ve köprünün yakınındaki Kırklar Dağları dini ve tarihi açısIdan halk arasında oldukça önemli yerlerdendir. Halk arasında yer alan köprünün hikayeleri günümüzde kadar gelmiş durumda.

Rivayete göre Allah Danyal Peygambere Dicle Nehri’nin suyunun çıktığı mağaraya gitmesini istiyor ve ona Suyun çıktığı yerden itibaren yürüyüp çizgiler çekmesini ancak suyun fakirlerin ve vakıf mallarına yetişilen yerde onlara zarar vermemesi için yön değiştireceğini belirtiyor. Hazreti Danyal’da elindeki asa ile bu şekilde gittiği yolları belirliyor. Günümüzde bu hikayeden dolayı halk için kutsal sayılan Dicle Nehri ve On gözlü Köprü’nün zikzaklar çizme nedeni budur. Allah’a giden yol olarak anılmaktadır. Ayrıca hala halk suyun çıktığı mağaradan sulak içip dilek dilemektedir.

Köprünün doğu tarafında bulunan Kırklar Dağı’nda ise ilk insan olan hazreti Adem’in indirildiği bölge olarak kabul ediliyor. Bu dağda hazreti Adem’in kırk su ile yıkanıldığına inanılıyor. Bölgede bulunan bir ayak izinin de hazreti Adem’in ayak izi olduğu belirtiliyor.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir