İç Anadolu Bölgesi

Osmaniye Gezi Rehberi

Daha önceleri Adana’nın bir ilçesi olan Osmaniye’nin eski ismi Cebelibereket’tir. Ancak daha sonra bu isim değiştirilmiş ve bu bölgeye Osmaniye denmiş. Hem tarihi hem de doğal güzellikleri ile ülkemizin en güzel yerlerinden olan Çukurova Bölgesi’nde yer alan Osmaniye tarih boyunca farklı medeniyetlerin etkisi altında kalmış. Gaziantep, Adana, Hatay ve Kahramanmaraş illeri ile komşudur. Önemli bir geçiş bölgesinde yer aldığı için kaleleri ile ünlü olan bu kentimiz aynı zamanda “kaleler şehri” olarak da anılır.

Medeniyetler Kenti Osmaniye

Osmaniye’ye Hitit, Roma ve Pers medeniyetlerinin yerleştiği biliniyor. Aynı zamanda Osmaniye önemli bir geçiş noktasında yer alıyor. Hem Kilikya’yı hem de Kapadokya’yı Doğu Anadolu Bölgesi’ne bağlayan bir yol üzerinde. Ayrıca İpekyolu üzerinde bulunuyor. Ortadoğu illerine de geçiş yolunda olması burada çok sayıda kale ve han yapılmasına neden olmuş. Tarihi olarak en çok yerleşilen yerlerden birisi çünkü önemli göç yolları ve ticaret yolları üzerinde. Bu da hem kültürel açıdan hem de tarihi eserler açısından zengin bir kent olmasını sağlamış.

Doğal Güzellikleri

Ceyhan Nehri’nin geçtiği yerlerden birisi Osmaniye’nin Kadirli ilçesidir. Bu nehir ve kıyısında Karatepe-Aslantaş Milli Parkı da yer alır ve ülkemizin ikinci en büyü parkları arasındadır. Bu parkta piknik yapmak, kamp yapmak ve trekking yapmak mümkündür. Bölge yemyeşildir ve çok sayıda farklı bitki çeşitleri ile kaplıdır. Özellikle yaz ayları kalabalık ve hareketli geçer. Ayrıca yine Ceyhan Nehri kıyısında yer alan Haruniye Kaplıcaları hem ruh sağlığınıza hem de bedeninize iyi gelecektir. Şahane bir manzara eşliğinde kaplıcayı kullanabileceğiniz pek çok tesis bulunur. Dumanlı Yaylası da kesinlikle görmeniz gereken bir yerdir.

Tarihi Eserleri

Osmaniye ilinde çok sayıda kale ve han bulunur. Bu da bölgenin pek çok medeniyete ev sahipliği yapmasından ve coğrafi konumundan dolayıdır. Bu açıdan tarihi eserler açısından en zengin olan illerimizden birisidir. Kadirli ilçesinde yer alan Ala Cami’nin ilk olarak Romalılar tarafından bir manastır olarak yapıldığı biliniyor. Daha sonra ise hem Bizanslılar hem de Osmanlılar burayı yeniden düzenlemiş. Hem cami hem de medrese olarak Ala Cami çok uzun bir süre aktif bir şekilde kullanılmış. Dumanlı Yaylası’nda bulunan Haruniye Kalesi’nin tarihi ise M.Ö. 13. yüzyıla kadar uzanıyor ve Arap kaleleri arasında önemli bir yerde bulunuyor. Bunun dışında Osmaniye’de Toprakkale, Çam, Aşılı, Savranda ve Çardak kaleleri de bulunuyor.

Osmaniye’ye Ne Zaman Gidilir?

Tipik bir Akdeniz kenti olan Osmaniye’de en çok yağış sonbahar ve kış aylarındadır. İklim yüksekliklere göre değişse de hemen her mevsim gidilebilir yerlerden birisidir. Osmaniye’ye ulaşım seçenekleri çok fazladır. Hem kara yolu, hem deniz yolu, hava yolu ve de demir yolu ile Osmaniye’ye gidebilirsiniz. Havalimanı olmasa da Antep ve Adana havaalanlarını kullanıp daha sonra otobüsle yola devam edebilirsiniz. Şehir merkezinde çok sayıda lüks otel, pansiyon ve konukevi bulabilirsiniz.

Osmaniye Yemekleri

Osmaniye’de tarımsal faaliyetler de yaygın olduğu için sebzeler ve bulgurla yapılan yemekler de ünlüdür. Bunlar arasında tutmaç çorbası, zorkun tava, kaburga dolması, kabak çiçeği dolması, bazlama, kete, etli kömbe ve ekşili kömeç de bulunur. Hem Akdeniz kültürünün hem de yakın yerlerdeki farklı kültürlerin etkisiyle Osmaniye’nin çok zengin bir mutfağı vardır. Künefesi, Karakuş tatlısı ve asuda tatlısı da meşhurdur. Lezzetli yemekler yiyebileceğiniz çok sayıda restoran bulabilirsiniz. Gece hayatı açısından çok hareketli değildir. Ama türkü bar ve nargile kafe tarzında pek çok yer bulabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir