Bursa, Marmara Bölgesi

Oylat Kaplıcaları Nerededir?Oylat Kaplıcaları Faydaları?

Doğal ve şifa barındıran kaplıcalar insanların ve özellikle şifa dağıtığı için hastaları ve yaşlıların uğrak noktası oluyor. Bu nedenle her mevsim kaplıcalara ilgi büyük iken kış aylarında gerek suyunun sıcaklığı gerek ise hastalıkların çoğalması ya da gün yüzüne çıkması durumundan daha çok tercih edilmektedir. Kaplıca meraklılarının gitmeyi en çok sevdiği kaplıcalardan olan Oylat Kaplıca’sının nerede olduğu ya da faydalarının neler olduğu merak konusu oldu. Bununla birlikte Oylat Kaplıcalarının olduğu yerde Oylat Şelalesi ve bu şelalenin özellikleri de gezmek isteyen meraklıları açısından araştırılıyor.İşte o merak edilen detaylar…

Oylat Kaplıcaları Nerede?

Bazı insanların vazgeçilmezleri arasında olan kaplıcaya gitme kültürü giderek yaygınlaşan davranışlar arasındadır. Bu nedenle kaplıcaya giden insanlar bunun yanında kaplıca çevresinde neler yapabileceği konusunda araştırmaktadır. Bölgede yemek ve gezi alternatifleri kaplıca sevenleri cezbetmeye yeter niteliktedir. Oylat Kaplıca’ları yeşil şehir olarak bilinen Bursa şehrinin İnegöl ilçesinde bulunur. Bursa merkeze ise 25 km civarındadır.

Oylat Kaplıcaları Detayları?

Oylat Kaplıca’sının bulunduğu alanda 3 tane farklı su kaynağı bulunur.

Bunlardan ilki Oylat Hamam Kaynağı, İkincisi Sızı Suyu Kaynağı ve üçüncüsü ise Göz Suyu Kaynağıdır. Kaplıcaların deniz seviyesinden yüksekliği 840 metredir. Tedavi amaçlı kullanılan kaynaklar ise Oylat ve Sızı kaynağıdır. Kaplıca sularının içilebilir özellikte olması ve bir litresinde 0.5 gram mineral bulunması sağlık açısından çok büyük önem taşır.Kaplıcanın suları renksizdir. Oylat kaplıcalarının suyunda bir çok mineral ve element bulunmaktadır. Bunlar bikarbonat, sülfat, klorür, florür, kalsiyum, magnezyum, sodyum, potasyum, lityum ve anyondur. Termal yapıdaki bu sular 6.5 PH derecesine sahiptir. Suların sıcaklığı 40 derece civarında değişiklik göstermektedir.

Oylat Kaplıcalarının Faydaları Nelerdir?

Kaplıcaların suyunun şifa özelliği taşıması sayesinde bir çok kişi tarafından doğal yolla şifa bulmak adına tercih edilmektedir. Oylat Kaplıca’sının suyunun stresi azalttığı görülmüştür. Bununla birlikte su kireçlenme, romatizma, böbrek rahatsızlığı olan hastalara da iyi gelmektedir. Kronik sinirsel hastalıklar, bel ve boyun ağrıları, eklem rahatsızlıkları, kırık yada çıkıklar, sinir iltihapları ve düşük ve yüksek tansiyonu dengelemek adına bu tür rahatsızlıklar için şifa kaynağı olduğu gözlemlenmiştir. Ayrıca Oylat suyunun kadınlarda sıklıkla görülen ve kadınlara oldukça acı veren regl ağrılarına iyi geldiği hatta regl düzensizliklerini önlediği görülmüştür. Şifa kaynağı olan bu yer tabi ki gezilip görülmesi gereken yerlerden biridir.

Oylat İsmini Nereden Alır?

Efsaneye göre Oylat ismi Bursa üzerinde hakimiyet kuran Bizans İmparatorluğu dönemlerinde bölgedeki bir tekfurun kızının rahatsızlanması ile başlamıştır. Tekfurun kızı çok kötü bir hastalığa düşmüştür. Yapılan tedaviler verilen otlar içirilen içecekler hiçbir şekilde kızın iyileşmesini sağlamıyordur. Bu durum tekfuru daha da üzmekte ve kızının gözü önünde erimesine dayanamamaktadır. Bunun üzerine  dönemin ileri gelen bilginlerine kızını bulunduğu yerden alıp daha sakin bir yere bırakmasını söyler. Bilginler de söyleneni yapmış ve kızı şu anda Oylat olarak bilinen yere bırakmıştır. Kızı bırakırken hastalığından dolayı öl-yat demişlerdir. Hasta olan kız her gün oylatın şifalı suyundan yıkanır ve gittikçe iyileşmeye başlar. Daha sonra sağlığına kavuşan kız babasının yanına geri döner. Babası gözlerine inanamaz ve sevinçle kızını kucaklar. İşte o zamanlarda öl-yat olarak telaffuz edilen yer nesiller değiştikçe Oylat kelimesine dönüşür.

Oylat Kaplıcaları ve Gezilecek Yerler?

 

İnsanların tercihleri arasında yer alan Oylat Kaplıca’ları bulunduğu konumu, şifası ve çevresindeki gezilecek yerler bakımından bir hayli kalabalık oluyor. Ziyeretcileri kaplıcanın şifalı sularında sağlık bulduktan sonra kaplıcaya gelmişken başka neler yapabilirim sorunu soruyor? Hal böyle olunca biz de bu soruların cevaplarını araştırdık. İşte o detaylar..

Yalnızca kaplıca olarak değil doğa bakımından ün kazanan yerde gezebileceğiniz yerler arasında ilk başta Oylat Mağarası vardır. Oylat Mağarası 750 metre uzunluğundadır. Bölgenin adeta şifa bölgesi olduğunu söylemek mümkün çünkü bu mağara solunum hastalıklarına iyi gelir. Diğer bir gezilecek yer olan köylü pazarlarında Oylat yöresine ait el emeği göz nuru yöresel hediyelikler ve kıyafetler bunun yanında yörenin kadınlarının el hünerlerine göre yaptıkları şeyleri alabilirsiniz. Kadınların ekonomiye hayat vermesi ve kendi ayakları üzerinde durmasına destek olabilirsiniz. Oylat Kaplıcaları’nda bir diğer gezilmesi gereken yer ise Oylat Şelalesi’dir. Buraya kadar gelmişken kesinlikle görmeden gitmeyeceğiniz yerlerden biridir. Türkiye’de doğal ve tarihi güzellik olan çok fazla yer bulunmaktadır. Bunlar içinde doğa harikası olan şelaleler de mevcuttur. Bu nedenle şelaleler ülkemizde gezilecek yerler konusunda uğrak noktalardan olmuştur. Şelale olarak tercih edilenlerden biri de Oylat Şelalesi’dir. Bu nedenle Oylat Şelalesi hakkında merak edilen konuları ve bu güzel yeri sizlere tanıtalım. Oylat Şelalesi hem turizm hem de sağlık bakımından ziyaretçilerin uğrak noktası haline gelmiştir. Bursa tarafına yolunu düşerse mutlaka hem gezmek için hem de şifa bulmak için Oylat’a gitmelisiniz. Oylat Şelalesi Bursa şehrine bağlı olan İnegöl ilçesinin Oylat Köyü’nde yer alır. Oylat Şelalesi, kaplıcalar gibi Bursa’ya 70 km uzaklığındadır. İnegöl’den 8 kilometre kadar Tavşanlı Domaniç yol ayrımından 11 kilometre sonrasında gelir. Türkiye’nin en yeşil şehirlerinden Bursa’nın en hareketli yerleri arasındadır. Şifalı suyu ve havasından dolayı oldukça popüler bir yer haline gelmiştir. Şifalı suların bulunmasından dolayı bölgede çok fazla ağaç bulunmaktadır. Bölgenin çok eski zamanlara kadar uzandığı belirtir. Bölge incelendiği zaman Roma Dönemi’ne kadar uzandığı görülmüştür. Bölge Roma kalıntılarından izler taşımaktadır. Bazı hastalıklara iyi geldiğinde tespit edilmiştir. Oldukça ün gören bu yer çok doğal bir alandadır. Bölgede çınar, kestane, çam ağaçları mevcuttur. Oylat Şelalesi’ne giriş 10 TL’dir. Tabi bu fiyatların yıllar içerisinde değişiklik gösterdiğini söylememiz de fayda var.

Oylat bölgesi bu nedenle mağara,şelale ve kaplıcanın olduğu bölgedir. Hem sağlık açısından hem de gezilecek yerler bakımından listelere eklenmesi gereken yerler arasındadır. Bu nedenle de insanların uğrak mekanlarından biri haline gelmiştir.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir