Ege Bölgesi, Türkiye

Pamukkale Travertenleri Nerede? Traverten Özellikleri Neler?

Türkiye’de gezilecek yerler saymakla bitmiyor. Ülkemiz coğrafi konumu, iklimi ve doğal güzellikleri ile bir çok yabancı turist tarafından gezilip görülmek istenen ülkeler arasında geliyor. Doğusu-batısı,  kuzeyi-güneyi her bölgesinin ayrı güzelliği olan yerde gezecek yer seçenekleri popülerliğini koruyor. Dünyanın dört bir yanından turistleri ağırlayan ve onlara ev sahipliği yapan mekanlardan biridir Pamukkale Travertenleri. Yerli ve yabancı bir çok turistin uğrak mekanı haline gelmiştir. Hal böyle olunca da Pamukkale’nin popülerliği giderek artmaktadır. Bu nedenle Pamukkale nerede? Pamukkale’nin özellikleri nelerdir? Pamukkale’ye nasıl gidilir? şeklindeki sorular arama motorlarında en çok arananlar arasında yerini almıştır. İşte bizde bu soruların cevaplarını sizler için araştırdık ve bu konu hakkında detaylı bir yazı yazdık. İşte o detaylar…

Pamukkale Travertenleri Nerede?

Pamukkale Travertenleri’nin nerede olduğu merak konusu haline gelmiştir. Bilenlerin aksine bilmeyenler ve yeni fikir sahibi olacak kişiler bu doğal güzelliğin nerede olduğu konusuyla çok ilgilenmektedir. Pamukkale Travertenleri Ege Bölgesi’nin güzel şehirlerinden olan Denizli’dedir. Denizli’nin Pamukkale ilçesinde yer almaktadır. Pamukkale en çok turist ağırlayan yerler arasındadır. Çünkü bölgenin dünya çapında eşsiz olması insanları cezbetmesine yetmektedir. Pamukkale Denizli şehrinin sınırına 20 kilometre uzaklıktadır.

Pamukkale Travertenleri Özellikleri Nelerdir?

 

Pamukkale Travertenleri’nin Denizli’nin bir çok yerinden görünmesinin nedeni deniz seviyesinden 100 metre yüksekliğe sahip olmasından kaynaklanmaktadır. Eşsiz bu yapı gerçekten bembeyaz adete gelini andıran güzelliği ile gelen ziyaretçilerini büyülerken masal dünyasını andıran farklı bir hayal alemine sokuyor. Kaynak sularının ve traverten teraslı tepenin bulunduğu yapıdadır.

Pamukkale Travertenleri bin yıla aşkın bir süredir kaplıca olarak hizmet vermektedir. Pamukkale’nin terasları ise kaplıcanın suyundan çökelmiş karbonat mineralinden oluşur. Travertenlerin oluşumunu kalsiyum oksit içeren termal sular oluşturmuştur. Gelin gibi, kar gibi, pamuk gibi olan bu eşsiz güzellik adını da zaten pamuk gibi olmasından almıştır. “Dünyanın  Sekizinci Harikası” olarak adlandırılmıştır. Dünyada bir çok yerde traverten teraslarına rastlamak mümkün ancak  o oluşumlardan hiç biri Pamukkale Travertenleri gibi binlerce yıllık kireç taşı üzerine kurulu bölgeler değildir. Ayrıca Pamukkale Tarvertenleri’nin bir diğer özelliği de bölgede bulunan tapınak, hamam, müze, tiyatro alanı ve bir spa kenti olarak bilinmektedir. Hierapolis ziyaretiniz sırasında 36 dereceyi bulan sıcak ve şifalı sularda yıkayabilir ayrıca sağlık depolayabilirsiniz. Bu kaplıcanın suları içerdiği mineraller bakımından romatizma, deri, göz, sinir ve felç gibi hastalıklara şifa kaynağı olarak kullanılır.

Bölgede ayakkabılarınızı çıkarmanız gerekir. Çünkü bu hassas oluşumlar diğer türlü zarar görmektedir. Bunun yanında bölgenin yüzülen kısımlarında bikini, mayo ve şortunuzu alıp yüzmenin ve suyun tadını çıkarabilirsiniz. Her yeri ayrı güzel olan Pamukkale Travertenleri’ni görmek gerçekten muazzam. Bu doğal güzelliğin yanına gittiğinizde fotoğraf çekebileceğiniz ve bu güzel anılarınızı ölümsüzleştirmek için bir çok alanda fotoğraf çekmeyi de ihmal etmeyin.

Pamukkale Travertenleri 35-100 derece arasında sıcaklık konusunda değişiklik göstermektedir. 17 sıcak su alanı bulunmaktadır. Doğal kaynaktan çıkan sıcak su yaklaşık 320 kilometre mesafeden sonra travertenin başına gelmektedir. Traverten başına gelen bu termal suyu oradan travertenlerin diğer katmanlarına dökülüyor. Böylelikle toplamda 250-300 metre yol almış oluyor.

Pamukkale kalıntılarının büyük bir kısmı Roma dönemine aittir. Bu bakımdan Hieropolis Antik Kenti ve Kleopatra Havuzu ile aynı alandadır.

Pamukkale Travertenleri ve Hierapolis Antik Kenti kültürel ve doğal miras olarak 1988 yılında UNESCO Dünya Mirası Listesi’ne girmiştir.

Hieropolis Antik Kenti ile Pamukkale iç içe ve birbirlerine neredeyse dip dibe bir yerde bulunmaktadır. Ülkemizin yanında dünya açısından da önemli olan bu iki oluşum UNESCO tarafından Dünya Mirası Lİstedi’nde yerini almaktadır. Bu mirası bize M.Ö. 197 yılında kurulduğu andan itibaren şifalı su ve termal özelik taşıyan Bergama Kralı bırakmıştır.

Termal suyun ve karbondioksit gazının çıktığı bir mağaranın ismi ile isimlendirilen Hierapolis “Kutsal Kent” demektir. Bazı dönemlerde bölgede çıkan doğal afetlerden dolayı tahrip edildiği için Romalılar tarafından tekrar inşa edilmiştir.

Kleopatra Havuzu(Antik Havuz) doğal oluşumlardan bir diğeridir. M.Ö dönemlerde yaşanan deprem sonrasında bölgedeki sütunların yıkıldığı ve çöktüğü gözlemlenir. Daha sonrasında ise bu çöküntü alanına termal su dolar ve böylece havuz oluşur. Bu havuz şifası ve uzun dönemle öncesinden kalan tarih kalıntıları eşliğinde yüzme deneyimi yaşamanızı sağlıyor. Havuz suyu yine bir çok hastalıklara iyi gelmektedir. Bununla birlikte yaz kış havuzun ortalama sıcaklığı 37 derece şeklindedir. Bu bakımdan her mevsimde yüzmek eşsiz keyif verecektir.

Pamukkale’nin bu önemli özellik ve güzelliklerinden dolayı bölgeye 3 milyon turistin gelmesi adına çalışmalar ve tanıtımlar başlatılmaktadır. 2016 yıllarında yapılan bu haber ve tanıtımla normalde 1.5 milyon olan Pamukkale Traverten ziyaretçisinin 3 milyon olması hedeflenmektedir. Pamukkale bu reklam filmi sayesinde bir çok ülke tarafından tanıtılmış ve ziyaretçisinde gözle görülür şekilde artışa neden olmuştur. Bölgeye turlarla yabancı ülkelerden katılan misafirlerin yüzlerinde tebessüm ve hayranlıktan bölgeyi ne kadar beğendikleri belli oluyor. Yalnızca traverten ziyareti değil ayrıca bölgede yamaç paraşütü meraklısı iseniz eşsiz şekilde bunu deneyimlemeniz için alanlar mevcuttur. Doğa yürüyüşleri yapabilir bunun yanında bisiklet gezilerine katılabilirsiniz.

Yaz kış ziyaretçilerine açık olan bölgede yazın yüzmek kolayken kışın ise Kleopatro Havuzu’nda yüzmek mümkündür. Bunun dışında suyunun sıcaklığı her mevsim 36 derece olduğu için kabanlarla olsanız dahi ayaklarınız çıplak bir şekilde şifalı suyu hissedebilirsiniz. Her yerinde fotoğraflar çekinebilir hatta kış aylarında Pamukkale Travertenleri’nin karları andıran görüntüsü ile suyun sıcaklığını hissedeceğiniz sıcacık pozları albümlerinize ekleyebilirsiniz. Ülkemizin en çok turist alan yerlerinden Pamukkale Travertenleri gezip görmeniz gereken yerler arasında yerini baş sıralarda almaktadır.

 

 

 

 

 

 

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir