En İyi Plajlar

Patara Plajı (Kaş)

Patara Plajı Antalya’nın Kaş ve Fethiye ilçeleri arasında yer almaktadır. Plajın adı Patara Antik kentinden gelmektedir. Plajın uzunluğu 12 km’dir. İncecik bir kumu ve tepecikleri ile dikkat çekicidir. Ve en önemli özelliği nesli tükenmekte olan deniz kaplumbağalarının yumurta bıraktıkları yerlerden biri olmasıdır. Bu nedenle de plaj doğal hayatı koruma vakfı tarafından sit alanıdır. Türkiye’nin en uzun 2.kumsalıdır. Patara Plajı deniz- kum- güneş keyfinin yanı sıra yıl boyunca hâkim olan sert rüzgâr etkisiyle kumul adacıkları oluşturmaktadır.

Patara Plajı Kumu ve Denizi

Geniş bir kumsaldır. Denizi sığ olsa da dalgaları eksik olmaz. Bu da yüzme esnasında hayli zorluk yaratır. Akdeniz’in en temiz denizlerinden biridir. Kum yapısı kişileri ağrı ve sızılardan kurtarır. Tüm dünyada bilinen en güzel plajlardan biridir. Kumsal ve denizin tadının doyasıya çıkarılacağı, tatilin unutulmaz olacağı beldelerden biridir. Patara plajı hem tarihi açıdan hem de doğası itibari ile insanları çeken bir özelliktedir. Mutlaka keşfedilme hissi yaratır.

Patara Plajı Konumu

Patara plajı Kalkan’a 15 km mesafede konumludur. Fethiye’den, Kaş’tan, Antalya’dan çok rahat ulaşım yapılabilir. Limanı ve sahili ile Akdeniz’in en önemli merkezlerinden biri halindedir.

Patara Ve Sörf Cenneti

Hiç durmayan bir rüzgârı olduğu için Patara Plajı tam bir sörf cennetidir. Bu nedenle de her yıl yerli ve yabancı sörf tutkunlarının bir numaralı adresidir. Sörf adına birçok festivaller ve organizasyonlar düzenlenir. Bu etkinliklerin bölge için önemi olmasına rağmen yine de her zaman öncelik caretta carettaların bölgesinin bu durumdan olumsuz etkilenmemesi için gerekli önlemler alınmıştır.

Patara plajına gelip de Kum Tepelerini görmemek mümkün değildir. Bu manzaranın tadı doyasıya çıkarılmalıdır. Kum tepeleri farklı farklı fotoğraf kareleri ile canlanacak her bir birey için farklı bir anlam katacaktır. Patara Antik kentinde de sadece doğa ve manzara hâkimiyeti değil aynı zamanda tarihte yolculuk ta mümkündür. Likya uygarlığı hâkimiyeti vardır. Patara Plajına geri dönülecek olunursa Türkiye’de güneşin en güzel battığı yer olarak tanımlanır. Bu manzara adeta bir kartpostal görüntüsündedir. Patara Plajı, Patara antik kenti her ayrıntısıyla yaşanmalıdır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir