Güneydoğu Anadolu Bölgesi

Pizza Köyü Nerededir? Pizza Köyüne Nasıl Gidilir?

Farklı yerler, gezip görmek bazılarımız için yaşamın vazgeçilmez parçaları arasında yerini alıyor. Bu nedenle de gerek Türkiye’de ki  güzellikleri gerekse diğer ülkelerdeki güzellikleri görmeye çalışıp kendimizi mutlu ediyoruz. Herkesin mutlaka hayatında bir kere uğradığı çok popüler yerlerin yanında ülkemizde ve dünyada çok fazla saklı kalmış güzellikler de mevcut. Onlardan bir tanesi de belki çoğumuzun adını bile yeni duyacağı Pizza Köyü. Gezilecek ve görülecek yerlere değer olan köylerden biridir pizza köyü üstelik İtalya’da değil tam aksine Türkiye’ de. Bu nedenle insanların merak ettikleri konular arasında Pizza Köyü Nerededir? Pizza Köyü’ne nasıl gidilir? Pizza Köyü nasıl bir yerdir? soruları vardır. Hal böyle olunca bizde sizler için bu soruların cevaplarını aradık ve detaylandırdık. İşte o detaylar.

Pizza Köyü Nerededir?

Pizza Köyü’nün Türkiye’nin güzelliklerinden biri olduğunu söyledik ancak hangi şehirdedir bu Pizza Köyü? İşte cevap. Mardin’in Midyat ilçesinin güzelliklerindendir.

Köyün bu ismi alması ve hikayesi ise şu şekilde devam eder. 1995 yıllarında boşaltılan ve asıl adının Kafro( Elbeğendi) Köyü olduğunu söylememiz mümkün. Asıl adı Elbeğendi Köyü olan ancak halk arasındaki ismi ise Pizza Köyü’dür Halk ve köye gelen turistler bu ismi o kadar çok benimsemiştir ki resmi isminin Pizza Köyü olarak değiştirilmesi talebinde bulunmuşlardır.

Pizza Köyü’nde yaklaşık olarak 13-15 aile yaşıyor ancak çevre illerden yada namını bilen ve duyan turistlerle bu köye ilgi her geçen gün daha da artıyor.

Pizza Köyü Hikayesi Nedir?

Aslında tüm hikaye Nail Demir adındaki vatandaşın 30 yıl Almanyada yaşamını sürdürüp daha sonrasında ise doğup büyüdüğü topraklara Mardin’in Elbeğedi Köyü’ne dönüp orada pizzacı açması ile başlıyor.

Şehir merkezine yaklaşık 20 km uzaklığındaki mekanda Nail Demir ve ailesinin yaptığı pizzaları yiyenler her geçen gün daha lezzetlere daha hayran oluyor. Yaptığı pizzaların çok beğenilmesi nedeni ile de Pizza Köyü olarak anılıp akıllarda o şekilde kalıyor.

Pizza Köyü’nde 15 ev ve var ve 13 ile yaşıyor. 30 sene sonra Almanya’dan eşi ve iki çocuğu ile beraber gelen Nail Demir çocuklarının tekrar Avrupa’ya döndüğünü ancak eşinin ve kendisinin burada kalıp pizza yapmaya devam ettiklerini ve bunu yapmaktan da keyif aldıklarını söylüyor.

Köye ve en çok da yapılan pizzalara gösterilen ilgiden memnun olduklarını da fazlasıyla dile getiriliyorlar.

Köy 1995 ve 2003 yılları arasındaki dönemde boşaltılmak zorunda kalmış ve köyde yaşayan Süryani aileler evlerini terk edip farklı yerlere gitmek zorunda kalmışlar. Ancak yıllarca yurt dışında yaşayan bu halk daha sonra köye gelerek köyü yeniden ayaklandırmaya çalışmışlar.

Etraftaki evlerin Midyat taşından yapılan 2 yada 3 katlı villalar olduğunu söylememiz mümkün. Bunun yanında villaların içinde bulunan bahçeleri ile de yaz aylarının vazgeçilmezleri haline geliyor. Bu nedenle yurt dışında yaşayan köy halkı bile yazın bu köye geliyor. Ayrıca bunun yanında şimdilik köyün mevsimlik olduğunu ve kışları kapalı olduğunu söylememiz mümkün.

Pizza Köyü’ne Nasıl Gidilir?

Pizza Köyü’ne nasıl gidileceği de merak edilen konular arasındadır. Oldukça popülerlik kazanmış Pizza Köyü Mardin’in ilçelerinden olan Midyat’a yada Mardin’de gezilip görülmesi gereken yerlerden olan Beyaz Su’ya yakındır. Ancak Mardin merkezden arabayla bile çok da yakın değildir. Yine de meraklısının çok olması köye gitmeye resmen engel tanımıyor.

Köye arabayla gitmek isteyenler Adana Şanlıurfa Otoyolunu kullanabilir.  Yada otobüslerle Mardin’in Midyat ilçesine gelerek oradan daha kolay ve rahat ulaşım sağlayabilirler.

Gezilip görülmesi gereken yerler ve pizza severlerin uğrak noktası olmuş ve her geçen günde daha çok insan akınına uğrayan bu köye gidip pizzaları tatmak güzel ve harika bir deneyim olacak gibi gözüküyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir