Karadeniz Bölgesi

Rize’de Gezi Rehberi

Ülkemizin kuzeydoğusunda yer alan Rize ilimiz, sahile sahiptir. Trabzon, Bayburt ve Erzurum illeri ile komşu olmaktadır. Doğal güzellikleri, turistik yerleri, müzeleri mevcut olmaktadır.

 Doğal Güzellikleri

Fırtına deresi, 68 km uzunluğa sahiptir. İlk olarak fırtına vadisinden bahsetmeliyiz. Özellikle Fırtına deresi, rafting yapılabilecek bir parkur olduğundan heyecan yaşamak isteyenler için mutlaka görülmesi gereken bir yerdir. Çamlıhemşin’de bulunan fırtına vadisi Kaçkar dağlarının kuzey yamaçlarına kadar uzanmaktadır. Ardeşen den denize dökülmektedir. Zil kalesi de Fırtına vadisinde bulunan moloz taştan yapılmış turistik bir yerdir. Elevit yaylası yine fırtına vadisinde bulunan 1800 metre yükseklikte bir yayladır. Ayder yaylası, mutlaka görülmesi gereken bir yerdir. Andon, bu mekânda bulunan suyun çok faydalı olduğu söylenmektedir. Soğuk suyunda yürüyüş yaparak kısa vakitte gezinizi bitirebilirsiniz. Çünkü küçük bir alan olmaktadır. Rize kalesi, şehrin tümünü görebileceğiniz bir yapı olmaktadır.

 Kaçkar Milli Markı

Kaçkar dağları milli park ise doğa ile iç içe olmak isteyenler için mutlaka görülmesi gereken bir yerdir. Kaçkar dağları Rize ve Hopa arasında yer almakta olan dağlardır. Yaylalar, göller ve nehirler bulunmaktadır. Birçok doğal güzelliği ile ormanları ile bol oksijenden başınız dönebilir.

 Rize’de Gezilecek Yerler

Anzer yaylası, İkizdere ilçesinde yer alan bol oksijene sahip yerlerden biridir. Rize’de bol oksijen ve güzel bir doğa sizi beklemektedir.

 Sal Yaylası

Sal yaylası ve Polkut yaylası da muhteşem bir manzara ile bol oksijen sunmaktadır ziyaretçilerine. Gito yaylasını da görülmesi gereken doğal güzelliklere eklemeden geçmeyelim.

 Ovit Yaylası

Ovit yaylası da İkizdere’ye bağlı olan kış mevsiminde buz gibi suya sahip olan yayla Ovit şenlikleri ile de bilinmektedir. Birçok sanatçı Ovit yaylasında düzenlenen şenliklerde konser vermektedir.

 Dağmaran Restoran

Dağmaran Restoran, şahin tepesine sahip olan mekân gidilip görülmesi gereken yerler arasında olmaktadır ve burada özellikle mıhlama yenmesi tavsiyemiz olmaktadır. Kıbledağı camii, tarihi Rize çarşısı, ziraat çay bahçesi, Rize müzesi görülmesi gereken yerler arasında olmaktadır. Kıbledağı Camii muhteşem manzaraya sahip muhteşem konumu olan çok ziyaretçisi olan bir camidir. Resimlerine bile baktığınızda sizi büyüleyecek olan bu cami mutlaka görülmelidir. 1130 takımı mevcut olmaktadır. Güneysu’da bulunan cami oldukça dik bir zemine inşa edilmiştir ve iki yılda yapımı tamamlanmıştır. Ayrıca Kıble dağında dua tepesi bulunmaktadır.

Rize’nin yöresel kendine has yemekleri ile değişik tatlar damağınızda kalabilir. Muhlama ve mısır ekmeği özel lezzetleri arasında bulunmaktadır. Konuşma şiveleri ile kendilerine özgü konuşma tarzlarını Rize de dinleme imkanı bulabilirsiniz. Ayrıca kemençe eşliğinde değişik oyun tarzları ile görselliği güzel danslarından etkilenebilirsiniz. Anzer balı ise Rize de almanız gerekenler arasında bulunmaktadır. Bu arada Rize’nin bir çok doğal güzelliğinden bahsettik fakat çay tarlalarını eklemeden geçmeyelim. Büyük oranda çay üretimi yaparak geçimini sağlayan Rize halkı için çay yetiştirmek önemli yer almaktadır. Çay tarlalarının güzelliği de sizleri büyüleyecek niteliktedir. Rize’nin birçok köyünde çay yetişitiriciliği yapılmaktadır. Özellikle dik yamaçlara kurulan köy evleri ve çay tarlalarını bir çok köyde görebilmektesiniz.

Ulaşım

Türkiye’nin bi çok şehrinden çok kolay ulaşım sağlanmaktadır. Otobüs seferleri ile birçok şehirden ulaşım sağlayabilirsiniz. Eğer uçak ile gelmek isterseniz öncelikle Trabzon hava limanına ulaşım sağlamalısınız. Daha sonra Trabzon’dan karayolu ile Rize ye geçebilirsiniz. Örnek vermek gerekirse İstanbul’dan Yaklaşık on dört saat süren otobüs yolculuğu ile ulaşabileceğiniz Rize ye uçak ile gelmek isterseniz İstanbul’dan uçağa bindiğinizde Trabzon a bir saat ile varabilmektesiniz. Daha sonra servisler ile ortalama bir saat sonra Rize ye varabilirsiniz. İstanbul Rize arası 1142 kilometre mesafededir. İstanbul dan Rize’ye feribot seferlerini kullanarak deniz yolu ile de keyifli bir yolculuk yapabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir