Karadeniz Bölgesi

Safranbolu Evleri Nerededir? Neler Yapılır?

Safranbolu hem tarihi yerler bakımından hem de doğal güzellikleri nedeni ile gezilecek iller arasındadır.B u nedenle her mevsimde gezilecek yerler arasında olan şehirlerdendir. Deniz turizmi ve ve kültürel turizm açısından oldukça önemli yere sahiptir. Bu nedenle de gerek yerli  geek ise yabancı bir çok turist çekmektedir. Hal böyle olunca da Safranbolu Evleri hangi şehirdedir? Safronbolu’ya gidince neler yapılır? soruları insanların merak ettikleri arasındadır.İşte bu soruların detayları.

Safranbolu Evleri Nerededir?

Safranbolu Batı Karadeniz Bölgesi’nde Karabük şehrinin en büyük ilçesidir. Bölgede tarihi evlerin olması ve Safranbolu Evleri ile Osmanlı dönemindeki mimari özellikleri tanımak mümkündür. Bu nedenler Osmanlı kültüründeki mimari yapıları yakından incelemek isteyenler ya da evleri görmek isteyenler tarafından bir çok turiste ev sahipliği yapmaktadır.

Safranbolu Evleri Özellikleri?

Mimarisi uzun yıllara dayanan Safranbolu Evleri 18. ve 19. yüzyıllar arasında Osmanlı Dönemi’nde inşa edilmiştir. Osmanlı Dönemi’nde esintiler taşıyan evlerde Osmanlı’nın ve Türk aile kültürünün yakından görülmesi ve incelenmesi bu evler sayesinde mümkündür. Tarihi Çarşı ve Yeni Çarşı olarak 2 kısıma ayrılmıştır. Bunun dışında Safronbolu Evleri ise Tarihi çarşı tarafında kalır. Turistlerin daha çok ziyaret ettiği yer Tarihi Çarşı’dır. Bu nedenle bölge koruma altına alınmıştır. Onun dışında Yeni Çarşı olarak adlandırılan yer de ise Safranbolu halk yerleşkesi bulunmaktadır.

Safranbolu’da Gezilecek Yerler?

Eski Çarşı

Kesinle Safranbolu’yu Safranbolu yapan yer diyebiliriz. Eski Çarşı’da bulunan Safranbolu Evleri’nin yanında bölgede bulunan hediyelik eşyalar yada el emeği göz nuru çantalar, ayakkabılar, kıyafetlerin bulunduğu yerlerdendir. Bunun dışında çarşının içerisinde yer alan Demirciler Çarşı’da gezilmesi keyifli yerlerdendir. Osmanlı Dönemi’nin esintilerini yaşatan bu çarşıda adete zamanda yolculuk yapıyorsunuz.

Safranbolu tarihi konusunda diğer bir önemli ve gezilmesi gereken yer ise çarşının içindeki Cinci Hanı Ve Cinci Hamamı’dır. 17. yüzyılda inşa edilmiş olarak nitelendirilen bu han otel olarak kullanılmaktadır. Bunun dışında hamam da yine misafirlerine açık şekilde bulunur. Eski kervansarayların da gezilmesi Safranbolu’ya gelmişken yapacaklarınız arasında olmalıdır.

Safranbolu Saat Kulesi

Ülkemizde bir çok yer de saat kulesi görmek mümkündür. Ancak bazı saat kuleli sağlam bir şekilde günümüze kadar gelememiş belli tahribatlar almıştır. Neyse ki Safranbolu Saat Kulelesi 1797 yılından günümüze sağlam bir şekilde korunarak gelmiştir. Safranbolu Saat Kulesi, Tarihi Kent Müzesi’nin hemen yanında yer alır.

Köprülü Mehmet Paşa Cami

17. yüzyılda Sadrazam İzzet Paşa  tarafından yaptırılmıştır. Caminin içerisinde bulunan güneş saati de ziyaretçilerin ilgini bir hayli çekmektedir.

Kaymakamlar Gezi Evi

19. yüzyıl dönemlerinde inşa edilen bu yapı Safranbolu’ya turistik ve estetik amaçlı bir görüntü kazandırması ile tasarlanmıştır. Tarihin izlerini kaybetmeden onu modernize ederek yapılan bu inşa ziyaretçilerin de oldukça ilgisini çekmeyi başarmıştır.

Mehveş Hanım Konağı

Mehveş Hanım Konağı Safranbolu Evlerini tanımak isteyenler için büyük önem arz ediyor. Tarihi dokunun ve mimarinin romantiklik ile harmanlanması sonucu ortaya çıkan bu konak,sanki sizi o dönemdeymiş gibi hissettiriyor. Safranbolu’yu ziyaret ettiğiniz de bu konakta kalma fırsatı da yakalayabilirsiniz.

Kristal Teras

Safranbolu’yu kuş bakışı izlemek için mükemmel yerdir Kristal Teras. O kadar fazla ziyaretçisi vardır ki terasın camlarının eski netliğinin kaybolduğu ve yani bu nedenle manzara keyfinin bir tık zorlaştığı araştırdığımız bilgiler arasındadır. Ancak bölgedeki bu seyir keyfinden yaralanmak isterseniz belli bir ücret ödemeniz gerekmektedir.

Bulak Mencilis Mağarası

Bulak Mağarası’nın diğer ismi de Mencilis Mağarası şeklinde kullanılmaktadır. Bölgeye gelenlerin tercihleri arasında olan bu mağara milyonlarca yılda şekillenmiş ve hala da oluşan sarkıt ve dikitleri ile şekillenmeye devam etmektedir. Bu nedenle bölgedeki bu doğa harikası yer ziyaretçilerin ilgisini çekmektedir. Gizemin perdelerini aralamak isteyenler bu mağarayı yakından görerek yaşattığı atmosferi hissedebilirler.

Yörük Köyü

Tarihi evlerin olduğu ve yöresel ürünlerin bulunduğu bu köyde ister kendinize ister sevdiklerinize hediye etmek için alacağınız çeşitlilikler mevcuttur.

Hıdırlık  Tepesi

Fotoğraf sevenlerin ilgisini çeken manzarası ve arkasındaki Safranbolu Evleri’nin tarihi yapısı ile büyük ilgi topluyor. Yaz aylarında daha çok tercih edilen bölgenin yaz aylarında seyir zevki bir farklı oluyor.

Tokatlı Kanyonu

Safranbolu kanyonları ile de ünlü ildir. Bu nedenle şehre gelindiğinde Tokatlı Kanyonu ziyaret edilip görülecek yerler arasındadır. Bölgede doğanın tadını çıkarmak ve piknik yapmak mümkündür. Bu nedenle bölge hal arasında piknik için tercih edilen mekanlar arasındadır.

 

 

 

 

 

 

 

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir