Karadeniz Bölgesi

Samsun Gezi Rehberi

Samsun Karadeniz bölgesinde yer alan bir şehirdir. Turizm bakımından oldukça elverişli şartlara sahip olan bu şehir aynı zamanda tarihinin eski zamanlara dayanması, pek çok tarihi olaya ev sahipliği yapması sebebi ile pek çok kültürel ve tarihi birikime sahiptir. Tarihi açıdan zengin bir içeriğe sahip olmasının yanı sıra coğrafi açıdan Karadeniz’e kıyısı olduğu için çok güzel, temiz ve doğa ile iç içe plajları da mevcuttur. Cumhuriyet tarihi açısından da önemi bulunan bu şehir hem yerli hem yabancı turistleri her sene bünyesinde ağırlamaktadır. Kalacak yer konusunda sıkıntı olmadığı gibi ulaşım da sıkıntı yaşanmamaktadır.

Samsun Coğrafi Yapısı ve İklimi

Samsun’da irili ufaklı pek çok dağ bulunmaktadır. Şehrin en yüksek dağı ise 2062 metre ile Akdağ’dır. Aynı zamanda Sıralı Dağlar, Koca Dağ, Böğürtlentepe, Saltuk Tepesi, Evliyaçalı Tepesi, Kocaçal Tepe, Kel Tepe Canik Dağları en yüksek noktalarını oluşturmaktadır. Ülke verimli 3 adet ovaya sahiptir. Bunlar; Çarşamba Ovası, Bafra Ovası ve Samsun Kıyı ovasıdır. Şehir akarsular bakımından da zengindir. Özellikle Yeşilırmak ve Kızılırmak en büyük akarsularını oluşturmaktadır. Bunların yanı sıra ise Kürtün Çayı, Abdal Deresi, Karaboğaz Deresi, Mert Irmağı, Terme Çayı diğer akarsularını oluşturmaktadır. Karadeniz ikliminin hâkim olduğu şehrin bitki örtüsü ise ormandır. Özellikle gürgen, çam ağacı, meşe, ladin, kestane, kayın, ıhlamur, karaçam başta gelen bitki örtülerini oluşturmaktadır.

 Samsun’un Komşuları, İlçeleri ve Ekonomik Yapısı

Samsun’un merkez hariç 8 tane ilçesi bulunmaktadır. Bunlar; Alaçam, Bafra, Çarşamba, Ladik, Havza, Kavak, Terme ve Vezirköprü ilçeleridir. Kuzeyi boyunca Karadeniz uzanan Samsun şehrinin güneybatısında Çorum, güneyinde Tokat, Amasya, batısında Sinop, doğusunda Ordu bulunmaktadır. Samsun’un ekonomisi ise tarım, hayvancılık, sanayi ve turizme dayanmaktadır. Özellikle kıyı şeridinde bulunan plajları sayesinde turizm açısından her geçen gün ilerlemektedir. Aynı zamanda tarihi, kültürel ve doğal yapısı, değerleri sayesinde de sürekli olarak turist çekmeye devam etmektedir. Yeşilırmak ve Kızılırmak için iki önemli akarsuya sahip olması sayesinde ovalarında verimli tarım uygulanmaktadır.

 Samsun’a Nasıl Gidilir, Nerede Kalınır?

Samsun ulaşım yönünden gelişmiş bir şehirdir. Şehre hem deniz, hem kara hem de havayolu ile ulaşım mevcuttur. İstanbul’a 737 km uzaklıkta yer alan şehir Ankara’ya ise 412 km uzaklıkta yer alır. Büyükşehir merkezlerinden her gün uçak seferleri ve otobüs seferleri mevcuttur. Samsun hem merkezinde, hem kıyı şeridinde hem de ilçelerinde kalacak yer sıkıntısı bulunmamaktadır. Otel, pansiyon, butik otel gibi pek çok seçenek bulunur.

 Samsun Mutfağı

Samsun yöresel tatlar açısında zengin bir mutfağa sahiptir. Buraya gelenler meşhur kıymalı tarhana çorbasını mutlaka tatmalıdır. Aynı zamanda Çerkez tavuğu, asma yaprağı pidesi, kaypancak yemeği, palamut dolması, kaldırak kavurması, kızılcık marmeladı, Çerkez mantısı, yayın balığı, karalahana sarması, mısır çorbası, kaz tiridi, keşkek yemekleri en bilindik yöresel tatları arasında yer almaktadır. Özenle hazırlanan ve sunulan yöresel yemeklerin tadına bakmadan dönmeyiniz.

Samsun Gezilecek Yerler, Tarihi ve Kültürel Mekânlar

Samsun hem doğal güzellikler, hem de tarihi ve kültürel mekânları ile ünlüdür. Buraya geldiğinizde kıyı boyunca uzanan plajlarına mutlaka gitmelisiniz. Tertemiz doğası ve yeşille mavinin buluştuğu plajları oldukça iyi durumdadır. Aynı zamanda Atatürk Anıtı, Amisos Tepesi, Bandırma Vapuru Müzesi, Tekkeköy Mağaraları, Amazon Köyü, Akdağ Kayak Merkezi, Yaka Kent, Gazi Müzesi, Samsun Kalesi, Kabaceviz Şelalesi, Kızılırmak Deltası gezilebilecek mekânlar arasında yer almaktadır. Hem doğayı sevenlerin hem de tarihi mekânları merak edenlerin mutlaka gezip görmesi gereken bir şehirdir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir