Güneydoğu Anadolu Bölgesi

Şanlıurfa’da Gezilip Görülecek Yerler

Tarihi, mimari ve doğal güzellikleriyle gezilip görülmesi gereken yerlerden Şanlıurfa, çeşitli dinlerden izler taşımaktadır. Peygamberler Şehri olarak da anılan Şanlıurfa, kiliseden çevrilmiş camiler, mağaralar ve Balıklı Göl’e ev sahipliği yapıyor. Kent pek çok medeniyetten izler barındırıyor. Dicle ve Fırat Nehirleri arasında yer alan, pek çok medeniyetten izler barındıran kent, ziyaretçilerine zengin bir mutfak kültürü de sunuyor.

Balıklıgöl

İnanç ve kültür turizmini bir arada barındıran Şanlıurfa’nın simgesi olan Balıklıgöl, Hz. İbrahim’in ateşe atılması hadisesinde gerçekleşen bir mucizeyi bizlere hatırlatır. Dönemin kralı Nemrut, tek Tanrı inancını savunduğundan dolayı Hz. İbrahim Urfa Kalesi’nden ateşe atacaktır. Ancak bir mucize olur ve Hz. İbrahim’in yakılması için hazırlanan ateş suya, odunlar ise balığa dönüşür. 150 metre uzunluk ve 30 metre genişlikte olan gölde bulunan sazan balıklarının avlanması ise yasaktır.

Urfa Kalesi

Balıklıgöl yakınlarında yer alan Urfa Kalesi’nin tarihi M.Ö. 10 bin yıllara kadar uzanıyor. Hz. İbrahim’in ateşe atıldığı yer olarak biliniyor. Kalenin üst kısmında iki adet taş sütun bulunuyor. Bu sütunların Hz. İbrahim’in ateşe atılırken kullanılan mancınık olduğu düşünülmektedir.

Göbeklitepe

Şanlıurfa’ya 20 km uzaklıkta olan Göbeklitepe, 12 bin yıllık geçmişe sahiptir. Bu özelliğiyle tarihin sıfır noktası olarak kabul ediliyor. İncelemelerde yerleşik hayata ilk geçildiği dönemlerde öncelikle tapınakların inşa edildiği bulgularına rastlanmıştır. UNESCO Mirası Listesinde yer alan bu tapınağın kimler tarafından inşa edildiği bilinmese de, tarihe ışık tutan ve tarihi yeniden yazdıran bir kalıntıdır.

Şanlıurfa Tarihi Çarşılar

Şanlıurfa Bedesteni (kilim, keçe ve halı), Sipahi Pazarı, Bakırcılar Çarşısı, Gümrük Han, Kınacı Pazarı ve Pamukçu Pazarı gibi pek çok alanı içerisine alan Şanlıurfa Kapalı Çarşı, görülmeye değer yerlerden biridir. Oldukça hareketli olan bu bölgede restaurant, cafe, tarihi ve turistik yere çokça rastlanıyor.

Şanlıurfa’da gezilip görülecek diğer yerler şunlardır:

  • Eyüp Peygamber Makamı ve Camisi
  • Rizvaniye Cami
  • Halil-Ür Rahman Cami
  • İbrahim’in doğduğu mağara ve Dergah Cami
  • Şanlıurfa Arkeoloji ve Mozaik Müzesi
  • Ulucami
  • Selahaddin Eyyubi Cami
  • Harran
  • Halfeti

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir