Ege denizi, Santorini, Uncategorized, Yunanistan

Santorini Nerededir?Hakkında Bilinmesi Gerekenler Nelerdir?

Santorini her yıl milyonlarca insanın akın ettiği bir şehirdir. Tarihi yapıları, sahilleri ve kendine has yerleşkelesi ile kendine hayran bırakan Santorini merak edilen yerlerdendir. İnsanlar arasında Santorini ile ilgili çok sayıda konu merak edilmektedir.Santorini nerededir? Santorini’ ye nasıl gidilir? Santorini iklimi nasıldır? Santorini hakkında bilinmesi gerekenler nelerdir? gibi birçok konu merak edilmektedir. İşta Santorini ile ilgili merak edilen o konular şunlardır;

Santorini Nerededir?

Santorini, Ege Denizi’ nde Yunanistan‘ ın 200 km güneydoğusunda bulunan bir adadır. Santorini volkanik bir adalar grubudur. 1830 yılında düzenlenen Londra Konferansı sonrası Yunanistan’ a bağlanmıştır. Santorini 1956 yılında meydana gelen deprem sonrasında bölgede yaşam durma noktasına gelsede son yıllarda artan turist akını sayesinde oldukça hareketli bir hal almaya başlamıştır. Yunanistan, Türkiye ve Girit Adası’ nın tam ortasında bulunmaktadır. Santorini 73 kilometre kare yüz ölçümüne sahiptir.

Santorini Hakkında Bilinmesi Gerekenler Nelerdir?

Santorini hilal biçiminde kaldera, içine sokulan büyük koy ve tamamı beyaz ile mavi renklerinden oluşan evleriyle oldukça popüler bir bölgedir. Santorini, 14.000 nüfusa sahip bir adadır. Santorini Adası 200 m. ve 400 m. yükseklikteki dik kayalıklarla çevrilidir. Ada Fira ve Oia isimli popüler yerleşkelere sahiptir ve buradaki evlerin fiyatları oldukça yüksektir.

Santorini olağan üstü manzaraya sahip olmasının yanında muhteşem evleriyle de romantizm adası olarak da popülerleşmiştir. Yılın her günü tatilcilerinin ve meraklılarının uğrak yeri olmaktadır.

Santorini iklim olarak Akdeniz iklimine sahiptir. Akdeniz iklimi sayesinde yıl boyunca güneşli bir havaya hakimdir. Kış aylarında da bol miktarda yağış almaktadır.Santorini’ ye Mayıs ve Eylül aylarında gitmek daha çok tercih edilen zamanlardır.

Santorini, özellikle balayı çiftlerinin tercihleri arasında olan bir yerdir. Masmavi denizi, bembeyaz sokakları, mavi dekorlu evleri ve rengarenk çiçeklerle süslenmiş sokaklarıyla adeta bir romantik atmosfer sunmaktadır. Santorini’ deki havuzlar adeta denizle kucaklaşmakta, harika bir manzarası bulunmakta ve gökyüzünü turuncu ile pembe renklere boyayan gün batımıyla hafızalara kazınacak güzelliklere ev sahipliği yapmaktadır.

Santorini’ de deniz mahsulleri ve ege yeşilliklerinin hakim olduğu lezzetler, sabahları sokaklardakeyifle içeceğiniz kahve keyifleriyle adanın tadını çıkarabilirsiniz. Yunan mutfağının etkisi altında olsada kendi lezzetlerine de sahip bir bölgedir. Yerel lezzetlerinin arasında fava, dolmades ve sarma bulunur.

Santorini’ de gezilecek yerlerin başında Fira gelmektedir. Fira, Caldera’ dan 300 m yükseklikteki kayalıkların üzerine kurulmuş Santorini’ nin en meşhur bölgesidir. Adanın turizm açısından gerçek yaşandığı yer olan Fira küçük otelleri, apartları, kuyumcuları, kafeleri, hediyelik eşya dükkanlarını ve restoranları içerisinde bulundurmaktadır.

Santorini’ de diğer bir görülmesi gereken yer de Oia’ dır. Fira gibi eşsiz otellere, evlere ve birçok güzelliğe sahip olsada Oia daha pahalı bir bölgedir. Ayrıca buranın en meşhur yanı da günbatımının harika görünmesidir.

Santorini’ de gezipgörülecek yerlerden diğer birisi de Perissa Plajı‘ dır. Santorini’ nin bilinen ve en popüler olan plajı Perissa Plajı denizin keyfini çıkarmak isteyenler için en uygun yerlerden biridir.

Santorini’ de gece hayatı hem geleneksel hemde modern kültüre göre şekil almıştır. Meyhaneler, tavernalar, kafeler ve barlar gece hayıtının yaşandığı mekanlardır. Santorini’ nin şarapları dünyaca ünlüdür. Bu yüzden şarapların imal edildiği ve satıldığı şaraphaneler turistler ve yerel halk tarafından ilgi görmektedir.

Santorini’ de şehir içi ulaşımda halk otobüsleri kullanmaktadır. Eğer gideceğiniz güzergahtan geçmiyorsa istediğiniz yere en kısa mesafe de inip kısa bir yürüyüşle varabilirsiniz.

Santorini’ ye gitmek için uçak ile Atina, oradan da Aegean hava yolları ile Santorini aktarması yaparak ulaşabilrsiniz.

 

 

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir