Güneydoğu Anadolu Bölgesi

Siirt Gezi Rehberi

Siirt Güneydoğu Anadolu Bölgesi’nde bulunan illerimizdendir. Komşuları, Van, Mardin, Şırnak, Batman ve Bitlis’tir. Siirt isminin Sami dili ya da Keldani dilinden geldiği düşünülür. Üç yer anlamına gelen bu kelime, Siirt’te daha önce yaşamış olan Keldanilerin ve Hıristiyanların bıraktığı bir isimdir. Türklerin de Anadolu’da ilk yerleştiği yerler arasında olan bu ilimiz hem Hıristiyanlık hem de bizim dinimiz Müslümanlık için önemli bir şehirdir. Tarihi geçmişi açısından kutsal şehirlerden kabul edilir.

Tarihi Eserleri

Tam olarak Mezopotamya ve Anadolu’nun birleştiği noktada yer alan Siirt tarih boyunca da önemli bir geçiş noktası olmuş. Şehrin tarihi Cilalı Taş Devri’ne kadar uzanıyor. Pek çok medeniyet Siirt’te iz bırakmış. Siirt’te bulunan en eski yapılardan birisi Ulu Cami’dir. Bu caminin 12. ya da 13. yüzyılda yapıldığı ve daha sonra bir restorasyon döneminden geçtiği tahmin ediliyor. Mimari özellikleri açısından Selçuklu dönemini hatırlatıyor. Camiyi daha özel kılan ise hemen bitişiğindeki Çinili Minare’dir.. Çinili Minare hem renkleri hem de işlemeleri ile dikkat çekiyor. Siirt’in en yüksek ve önemli tarihi eserlerinden birisi de Saat Kulesi’dir. Bu kule 1905 yılında yapılmış ama daha sonra tekrar restore edilmiş. 4 yüzü bulunan bu kulenin yapımında kırmızı ve kahverengi renkli kesme taşlar kullanılmış. 6 katlı ve 4 yüzü bulunan bu bina da Siirt’te dikkat çekici yapılar arasında yer alıyor. Bunlardan başka Şeyh Muhammed Kazım Türbesi, Veysel Karani Türbesi ve Finik Kalesi de şehrin tarihi eserleri arasındadır.

Siirt’in Doğal Güzellikleri

Siirt içerisinden Dicle Nehri’nin kollarından birisi olan Botan Çayı geçer. Botan Vadisi eskiden yerleşilen bir yer olduğu için çok sayıda kalıntı içerir. İçerisinde pek çok mağara ve kilise kalıntısı da bulunur. Bunlar arasından kalkerden oluşmuş Botan Mağaraları da vardır. Bu mağaraların eskiden bir yerleşim yeri olduğu düşünülür. Botan Çayı’nın suları ile kalkerlerin erimesi bu mağaraların oluşmasına neden olmuş. Burası henüz arkeolojik çalışmaların tamamlanmadığı yerlerden birisidir. Tamamlandıktan sonra turizme açılması da bekleniyor. Siirt arazisi girintili çıkıntılı ve oldukça engebelidir. Çerrand, Herakol ve Begovi Dağları Siirt’te yer alan en önemli dağlardır. Bu dağlar Hakkari’ye doğru ilerleyerek burada Hakkari Dağları ile birleşir. Ayrıca Siirt mağaralarına yakın olan Sağlarca Kaplıcası sağlık turizmi için gelenlere açıktır.

Siirt’te Ne Yenir?

Siirt’te akşamları dışarı çıkarsanız renkli sokaklarla karşılaşırsınız. Ama eğlence mekânları fazla değildir. Sadece öğrenci ve memur kesiminin gittiği bir kaç mekân blunur. Akşamları buradaki halk genelde çay bahçesi ve kafelerde vakit geçirir. Öte yandan Siirt’e gitmişken mutlaka Büryan Kebabını denemelisiniz. Perde pilavı, Zerfet ve Siirt Kitel yemeklerinin de tadına bakmalısınız. Genel olarak Güneydoğu Anadolu Bölgesi’nde yaygın olarak yapılan ve sevilen Mumbar dolması da Siirt’in yöresel yemekleri arasındadır. Dönmeden önce kendiniz ve sevdikleriniz için Pervari balı ve Siirt fıstığı da getirebilirsiniz. Hediyelik eşya olarak satın alabileceğiniz el dokuması kilimler de bulabilirsiniz.

Siirt’e Ulaşım

Siirt’te şu an aktif bir havaalanı yoktur. Uçakla gitmek isterseniz Muş ya da Diyarbakır’da bulunan havaalanlarını tercih edebilir. Ayrıca demir yolu ile de Diyarbakır’a gelip buradan otobüsle Siirt’e geçebilirsiniz. Şehre giden otobüs firmaları da bulabilirsiniz. Siirt’te kalmak için otel ya da konukevi bulma şansınız vardır. Farklı bütçelere göre farklı yerler bulunur. Eğer giderseniz etrafı fıstık ağaçları ile çevrili olan Tillo ilçesine ve oradaki medreselere ve Veysel Karani Türbesi’ne uğramadan dönmeyin. Tillo Kalesi’ne çıkıp şehre bir de yukarıdan bakmayı da unutmayın.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir