Ege Bölgesi

Şirince Neresidir? Merak Konusu Şirince Detayları Nelerdir?

Şirince Köyü çok fazla insan tarafından ziyaret edilmesinin yanında gitmeye fırsat bulamayanlar da gitmek için can atıyor ve araştırmalar yapıyor. Bu araştırmalarda Şirince’nin hangi ile bağlı olduğu?Şirince de meşhur olan nelerin olduğu? Şirince de yapılacaklar? merak konusu oldu. Hal böyle olunca da bize bu sorulara cevap aramak düştü.

Şirince Neresidir?

İsmi çok fazla duyulan ve namının aslında çok olduğu bir yerdir Şirince. Gerek yabancı turistlerin uğrak mekanı olması gerekse yerli turistler tarafından çok fazla ziyaretçi kabul eder her gün ve özellikle yaz aylarında. Şirince’nin nerede olduğu sorusu da çok fazla merak edilmektedir. İzmir de bulunan bu köy İzmir’in Selçuk ilçesine bağlıdır. Şirince aslında bir köydür fakat normal köyler gibi düşünürsek haksızlık etmiş oluruz. Küçük, tatlı ve estetik anlamda hoş görünen bu köyde filmler ve dizi çekimleri de gerçekleşmektedir. Yan yana tezgahlarda reçeller, sabunlar, hediyelik eşyalar, kıyafetler aklınıza gelebilecek çoğu şeyin satıldığını görmek mümkün. Ancak bu konu da  şunu söyleyebiliriz ki fiyatları çokta makul kabul edilemiyor. Özel üretim ya da organik adı altında satılan bazı ürünlerin aslında hiç öyle olmadığı biliniyor. Bu nedenle bu konuda fiyat karşılaştırması yaparak ilerlemeniz de fayda var diyebiliriz.

Şirince Tarihçesi?

Şirince’nin gerçek isminin Kırkınca olduğu söylenmektedir. Ancak o dönemdeki Rumlar tarafından bir çok farklı telaffuzlar yapılarak Çirkince’ye kadar geldiği bilinir. Bunun üzerine Cumhuriyet’in ilk yıllarında ki dönem valisi adını Şirince Olarak değiştirmiştir. O zamandan bu yana bu güzel isim ile bilinen yer adının hakkını veriyor.

19.yy da incirlerin ihraç edildiği bir Rum kasabası olarak da bilinir.1923 deki Türkiye-Yunan mübadelesinden sonra bölgedeki Rumlar ayrılmıştır.

Şirince ve Özel  Lezzetleri?

Bir köy düşünün hem şirin ve küçük hem de modern. İşte bu köyde yenilebilecek lezzetler arasında döner,sucuk ekmek gelirken bizim tavsiyemiz bunları bir kenara bırakıp gözlemelerden denemeniz. Hamarat kadınların ellerinden çıkan bu gözlemeler isteğe göre yapılıp sıcacık samimiyetin olduğu mekanlarda ve sıcak şekilde servis ediliyor. Gözlemelerin çeşitliliği de insanları cezbediyor. Ancak bizim tek favorimiz var oda otlu-peynirli lezzetiyle tadını damaklarda bırakacağından şüphemiz yok diyebiliriz. Bunun yanında taze meyvelerinden satıldığı yerler mevcut.

Şirince lezzetlerinden bir diğeri ise kumda kahvedir. Kumda kahve kahve severler tarafından beğeni topluyor. Yapım aşamasını da görebileceğiniz mekanlardan birini tercih ettiğinizde tüm köyü ayaklarınızın altına alıp mis gibi kumda kahvenizi içebilirsiniz.

Şirince lezzetleri deyince insanın akla ilk gelen şeyi biz en sona sakladık. Çünkü çok özel. Eşsiz Şirince şarapları. İçtiğiniz bütün şarapları unutun birbirinden fazla şarap seçeneği ile her damağa hitap edecek şarap mevcut.Bir çok şarap mahseni alternatifi beğendiğinizi almanız ve fiyat  karşılaştırması yapmanız mümkün. Bunun dışında gittiğiniz mahsenlerde şarap tadımları yaparak hangisini alacağınıza da karar verebiliyorsunuz. Hatta birden fazla mekanda bile tadım yapmanız ve kendi favorinizi belirlemeniz mümkün. Bu konuda verebileceğimiz bir diğer tavsiye ise şaraplar hayır diyemiyorsanız kesinlikle bir tane de sıcak şarap almanız. Bunun için hiç pişmanlık yaşamayacaksınız. Boğazda çok enfes bir tat bırakan baharatlarla harmanlanmış bu şarap tadı ve kokusu ile sizi kendisine hayran bırakacaktır.

Şirince Köyü ile ilgili kıyamet olayına değinmeden geçemeyiz. Bundan tam 10 sene evvel 21 Aralık 2012 yılında gündeme gelmesinin nedeni de Maya takvimine göre kıyametin kopmayacağı  iki yerden birinin şirince olmasıdır. O tarihte bölge de çok fazla güvenlik önlemleri alınmış dışarıdan gelen ziyaretçi sayısı artarken kendi yerli turisti kaybettiği bir dönem yaşamıştır.

Şirincenin Taş sokaklarında gezmenin keyfinin yanı sıra her kesime hitap eden çeşitli lezzetleri de insanları büyülüyor. Bunun yanında bölgede bulunan kliseleri de ziyaret edebilirsiniz. Şirinceden biraz uzaklıkta olan ama kesinlikle görmeniz gereken yer.

Nesin Matematik Köyü. Öğrencilerin ve öğretmenlerin kar amacı gütmeden beraber matematikle ilgilenip etkinlikler düzenlediği, orada beraber yaşayıp kendilerini kampa kapattıkları ve matematikle uğraşılan ama bunun yanında kar amacı gütmeyen bir köydür. Aziz Nesin’in vasiyeti olan matematik köyü kurulması isteği Ali Nesin ve Sevan Nişanyan tarafından Şirince’de zeytinlik alanlarından birini 3 ay gibi bir süreçte adam etmiştir ve bundan sonrasında sadece gönüllülüğün esas olduğu dünyaca ünlü profesörlerinde katılıp etkinlik ve kampların düzenlendiği bir köy olmuştur. Düzenlenen akademik kamplara dünyaca ünlü profesörlerin katılması da kültürel açıdan bir gururudur. Bu konuda unutulmaması gereken bir nokta ise burasının turizm amaçlı kullanılmadığıdır. Her ne kadar bazen ziyaretçi kabul edilse de oradaki amaç farklıdır. Matematikle ilgiliyseniz sizde oradaki kamplardan birine katılabilirsiniz. Ziyaret amaçlı gittiğiniz taktirde ise çalışma ortamını bozacak davranışlardan kaçınmanız gerekir. Gönüllülüğün esas olduğu bu köyde sizde elinizden gelen katkıyı bulunmak isterseniz ihtiyaca göre görevlerde yerinizi alabilirsiniz. Böylelikle bu güzel ve önemli düşünceye hem katkınız olur hem de bu güzelliği yakından görme imkanına sahip olursunuz.

Klisenin birinin önünde ki dilek çeşmesi ise ziyaretçilerin uğrak mekanlarından biri. Klisenin ortasında bulunan bu çeşmenin orta kısmında bir delik var ve kim bir dilek dileyip attığı parayı o deliğe denk getirirse dileğinin kabul olacağına inanılıyor.

Doğal taşlardan yapılmış takıları seviyorsanız da çok güzel ve estetik takıların mevcut olduğunu da bilmelisiniz. Bölgedeki çoğu detay ve mekanlarla Roma kültürünü hissedebileceğiniz  bu yer gezilmeye ve görülmeye değer yerler arasındadır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir