Güneydoğu Anadolu Bölgesi

Şırnak Gezi Rehberi

Güneydoğu Anadolu’nun en ucunda yer alan Şırnak kenti de ülkemizin kültürel açıdan en zengin yerlerinden birisidir. Mezopotamya’nın en gelişmiş medeniyetlerine ev sahipliği yapmış olan Şırnak ilinin her bir ilçesi ve bölgesi uzun bir tarihsel geçmişe dayanır. Hatta Cudi Dağı Nuh Tufanı’ nın meydana geldiği yer ve daha sonra Nuh’un oğullarının yerleştiği yer olarak bilinir. Önceleri Ağrı Dağı olarak kabul edilen tufan yeri bugün pek çok araştırmacıya göre Cudi Dağı’dır. Bu görkemli ve güzel dağ aynı zamanda insanlık tarihinin ikinci kez başladığı yer olarak da kabul edilir. Şırnak’ta Cudi ile birlikte gezilip görülmesi gereken daha pek çok yer var.

Ören Yerleri

Finik aslında aynı zamanda bir ören yeridir. Cizre’ye yakın bir yerde bulunan bu bölge mağaralardan inşa dilmiş evleri, zindanları ve bin bir çeşit kabartmaları ile mutlaka görülmelidir. Bölgede bulunan Finik Kalesi de Şırnak’ta yer alan en önemli tarihi eserlerden birisidir. Bazebde Ören Yeri ise Şırnak tarihinin İlkçağlara ait olan döneminden kalma. Yine Cizre’ye iki saat kadar uzaklıkta olan Bazebde ören yerinde çok değerli tarihi eserler ve köprüler yer alır. Finik ve Cizre beyleri tarafından yazlık olarak kullanılan Kasrik ören yeri de bir zamanlar burada su kemerleri ve heykellerle birlikte güzel bir kent inşa edildiğini gösteriyor. Babil ören yeri ise etrafı surlarla kaplanmış bir iç ve dış kaleden oluşur. Cudi Dağı’nın en yüksek yerinde yer alan Şah ören yeri de pek çok kale kalıntısı barındırır. Şırnak’ta özellikle Cizre’ye yakın alanlarda pek çok ören yeri bulunması bu bölgenin zamanında çok önemli bir yerleşim yeri olduğunu gösterir.

Camiler ve Medreseler

Şırnak’ta yer alan en önemli dini ve tarihi eserler arasında Ulu Cami ve Kırmızı Medrese yer alır. Ulu Cami eski bir kilisenin camiye dönüştürülmesi ile inşa edilmiş. Selçuklu ve Osmanlı medeniyetleri de camiye katkıda bulunmuş. Mesela camide Selçuklulardan kalma bir Ejderli Kapı Tokmağı bulunuyor. Ulu Cami Cizre’nin Dağkapı Mahallesi’nde yer alıyor. İki katlı olarak kurulan ve ters kubbesi ile dikkat çeken tarihi eserlerden birisi de Kırmızı Medrese’ dir. Kırmızı tuğlalar Cizre’ye has bir yapı malzemesidir. Medresenin adı da tuğlalarının renginden gelir. Kırmızı Medrese de yine Cizre’nin Dağkapı ve Şah Mahalleleri arasında yer alıyor. Abdaliye Medresesi ise 15. yüzyılda inşa edilmiş. İçerisinde yer alan eyvan, türbe ve mescit alanı ile görülmeye değerler yerlerden birisi.

Kaplıcalar

Şırnak sağlık turizmi için de gidilebilecek yerlerden birisidir. Böbrek ve romatizma gibi rahatsızlıklar için tercih edilen Zümrüt ve Besta Kaplıcaları Beytüşşebap ilçesi sınırları içerisindedir. Kaplıcaların hem suyu içilebilen, hem de sıcak su ve çamur banyosu yapılan bölümleri de bulunur.

Kiliseler

Şırnak ili zamanında Süryaniler ve Hıristiyanlar için de önemli bir yerleşim yeri. İdil ilçesinde yer alan Süryani Kilisesi halen çok sayıda ziyaretçiyi ağırlamakta ve bir ibadet yeri olarak kullanılmaktadır. Burada Hıristiyanlığın ilk yayıldığı sıralarda Mor Yuhan ve Maria Magdelana adlı iki havari bu bölgedeki halkı Hıristiyanlık dini ile tanıştırır. Daha sonra M. S. 57 yılında ise Mor Yuhan Kilisesi inşa edilir. Bu kilisenin adı şimdi ise Meryem Ana Kilisesi olarak geçer.

Nuh Peygamber Türbesi

Hikâyeye göre Nuh Tufan Cudi Dağı’nda ölmüş ve daha sonra Cizre’nin Dağkapı Mahallesi’nde gömülmüştür. Burada yer alan Nuh Peygamber Türbesi de bu hikâyeyi doğrulayan eserlerden birisidir. Bu türbe bilinen en eski tarihi eserlerden birisidir. İlk başta havra, daha sonra kilise ve son olarak da camiye dönüştürülür. Görüldüğü gibi Şırnak bütün büyük dinler ve inançlar için ve Mezopotamya uygarlıklarının tamamı için çok önemli bir bölge. Bu şehirde gezerken bütün bu kültürel ve dini zenginliği hissedebilirsiniz. Beytüşşebap’ta yer alan ve daha önce hiç girilmemiş olan kaplıcalar, yaylalar ve şelaleler gibi henüz keşfedilmemiş pek çok doğal güzelliği de barındırır. Bölgenin siyasi ve toplumsal yapısından kaynaklı sorunlardan dolayı turizm ve konaklama açısından çok geliştiği söylenemez. Ama Şırnak merkezde kalınacak güzel manzaralı oteller bulabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir