İç Anadolu Bölgesi

Sivas Gezi Rehberi

İç Anadolu Bölgesi’nde yer alan illerimizden biri olan Sivas’ın ismi kendisine hükmeden farklı dönemler ve devletlerden gelmektedir. Tarihin farklı dönemlerinde Sivas’a  şu isimler verilmiştir: Sipas, Diaspolis, Sebaste, Talarus, Megalopolis, Eyalet-i Rum, Eski Osmanlı beyliklerinden biri olan Danişment, Eyalet-i Sivas ve son olarak günümüzde de kullanılan Sivas. Halen kullanılan Sivas isminin nereden geldiği hakkında pek çok rivayet vardır. Bunlardan en bilineni ise Sebaste’dir.  Pontus Kralı olan Pitodoris’in verdiğine inanılan Sebasteia isminin zamanla Sivas’a dönüştüğü rivayet edilmektedir.

 Sivas Coğrafi Bilgileri

İç Anadolu illerinden biri olan Sivas, batıda Yozgat, doğuda Malatya ve Erzincan, kuzeyde Ordu, Tokat ve Giresun, güneyinde ise Kayseri ve Kahramanmaraş ile komşudur. 28488 km2 yüzölçümüne sahiptir. Sivas’ın en bilinen ilçesi Divriği ve Zara ile diğer ilçeleri ise şu şekildedir: Gürün, Koyulhisar, Kangal, Yıldızeli, Gemerek, Hafi, Sarkışla, İmranlı, Suşehri. Sivas dağları, ovaları ve platalorı ile zengin bir ilimizdir. Yıldız, Tekeli, Köse, Keşlik, Akdağlar, Yücepınar, Tecer, Hezanlı dağlarının yanı sıra; ilçelerinden de ismini alan Suşehri, Gemerek, Sarkışla ve Yıldızeli ovaları bulunur.  Sivas’ta hâkim olan iklim kara iklimi ve Karadeniz iklimi iken bitki örtüsü ise ormanlar ve bozkırdır. Kızılçam, ardıç, karaçam ve meşe en bilinen ağaçları olan Sivas’ta bulunan bitkiler ise şunlardır: Sığır kuyruğu yavşan, geven ve kekik.

Sivas’ın Ekonomik Yapısı Nedir?

Sivas’ta ekonomik faaliyetlerin temelinde tarım vardır. Yüzde 70’i tarımla uğraşan Sivas’ın diğer ekonomi faaliyetleri ise sanayi, hayvancılık, madencilik ve ulaşımdır. Yüzölçümü Türkiye’de en büyük ikinci ilimizdir. Baklagil ve tahıllar temel üretim maddeleridir. Ancak mevsim şartlarına göre üretim maddeleri değişebilir. Çavdar, fasulye, şeker pancarı, fiğ, buğday ve patates başlıca ürünlerdir. Meyve ve sebze yetiştiriciliği çok fazla bulunmamaktadır. Geniş plato ve ovaları olan Sivas’ta sığır, kıl keçisi, koyun ve kümes hayvanları beslenir. Sivas’ta arıcılık da fazlasıyla gelişmiştir. Bir diğer geçim kaynağı olan faaliyet ise madenciliktir. Kurşun, kömür, krom, tuz, bakır, nikel, balit mermer, gümüş maden maddeleridir. Sanayi ise küçük alanlarda gelişmiştir. Son ekonomik faaliyeti ise ulaşımdır çünkü kara ve demiryolu ağları Sivas üzerinden ilerler.

Sivas’a Nasıl Gidilir?

Sivas’a kara, hava ve demiryolu ulaşımı kullanılarak seyahat edilebilir. Kara yolu ulaşımında Ankara üzerinde kişisel araçlarınızla ulaşımı sağlarken otobüs seferlerini de kullanabilirsiniz. Demir yolu ulaşımında ise Kars, Ankara, İstanbul ve Kayseri demir yolu ulaşımları kullanılabilir. Bir diğer ulaşım seçeneği olan hava yolundan ise Türkiye’nin her noktasından hava yolu seçeneği kullanılabilir.

Tarihi Hükümet Konağı

Dönemin valisi olan Halil Rıfat Paşa 1884 yılında iki katlı olarak kesme taştan Sivas’ta Hükümet Konağı’nı yaptırmıştır. Daha sonra konağa 1913 yılında ahşap bir üçüncü kat çıkılmıştır.

Kale Cami

Sivas valisi ve üçüncü Murat’ın veziri olan Mahmut Paşa 1580 tarafından inşa edilmiştir.

 Burciye Medresesi

Burciye Medresesi’nin taş kapısı meşhurdur ve 1271 yılında yapılmıştır. Selçuklu Sultanı III. Gıyasettin Keyhüsrev tarafından yaptırılan medresenin yapılış amacı ise Kimya, Fizik ve Astronomi eğitimlerinin verilmesidir. Günümüzde ise halen eğitimler verilmektedir ve Sivas Müftülüğü’nün yönetimindedir. Burciye Medresesi dışında gezilecek diğer medreseler ise Şifaiye, Çifte Minareli Medrese’dir.

Sivas Kalesi

Sivas Kalesi, kentin tüm çevresini sarmış surlardan oluşur. M.Ö 2 bin yıllarında inşa edilmiştir. Şu anda kafe, çay bahçesi ve sosyal tesisler mevcuttur ve şehir manzarası ile önemli bir konuma sahiptir. Sivas’ta gezilecek diğer önemli yapılar ise şu şekildedir: Arkeoloji Müzesi, Ahi Emir Kümbeti, Kangal Ağası Konağı, Eğri Köprü, Güdük Minare, Taş Han ve Kurşunlu Han.

Sivas’ta Kalınacak Yerler

Sivas’ta pek çok konaklama yeri vardır. Bu yerlerden bazıları şehir merkezi ve konfor açısından değişiklik göstermektedir.  Garden Zara Hotel Rama By Wyndham Sivas, Sivas Önem Pansiyon, Sivas Termal Hotel Spa, Selçuklu Alaattin Otel’i konaklamak için tercih edebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir