Karadeniz Bölgesi

Tokat Gezi Rehberi

Tokat Türkiye’nin Karadeniz bölgesine bağlı olan hatta bir tarafı da İç Anadolu Bölgesine bağlı olan bir şehrimizdir. Burayı gezdiğiniz zaman kendinizi bambaşka bir yerdeymiş gibi hissedecek, sağ ve sol tarafınızda olan birbirinden güzel meyve ağaçları, köylerinde bulunan dağdan gelen su pınarları ile keyfinize keyif katacak güzellikleri mevcuttur. Tokat’a gelmeye karar verdiğiniz zaman mutlaka yaz aylarında gelmeniz sizler için daha faydalı olacaktır. Yaz aylarının cıvıltısını her zerresine kadar hissedeceğiniz Tokat ilinde gezilecek birçok nokta vardır. Tarihi hanlarından tutun, ünlü mağaraları, yaylarına kadar her şey vardır. Eşsiz bir doğal güzelliği ve havası mevcuttur. Tokat’ta nem kesinlikle bulunmaz temiz havası ve oksijeni boldur. Geldiğiniz zaman dönmek istemeyeceğiniz bir güzelliktedir.

Tokatta Gezilecek Yerler Nelerdir?

Tokat gezilecek yerler bakımından herkesin zevkine hitap edecek şekildedir. Doğaseverler için yürümekten keyif alınacak çeşitli yollar, fotoğraf çekebileceğiniz birbirinden güzel manzaralar, tarihi yerlerden hoşlananlar için antik kentler mevcuttur. Sizlerde Tokat iline geldiğiniz zaman birbirinden güzel yerleri görmek isterseniz Tokat’ın meşhur yerlerinde gezebilirsiniz. Tokat’ta gezilecek yerler şu şekildedir;

Ballıca Mağarası

Ballıca Mağarasının hikâyesini ilk duyduğunuzda hem şaşıracak hem de gördüğünüz zaman hayrete düşeceksiniz. Ballıca Mağarası yaklaşık olarak 3,5 milyon yıl önce çöküntü sonucunda oluşmuş hiçbir mağarada eşine benzerine rastlayamayacağınız sarkıtları içeren salonlar vardır. Dünyanın 8. Harikası olarak nitelendiren Ballıca Mağarası astım hastalarına da iyi geldiği söyleniyor. Ballıca Mağarası Tokat’ın Pazar ilçesine yaklaşık olarak 5 kilometre uzaklıkta yer alıyor. Mağaraya giden yollar kartpostal güzelliğinde olup buraya ulaştığınızda sizleri yemyeşil dağlar ve ağaçlar karşılıyor. Mağaranın en dikkat çeken özelliklerinden bir tanesi de mağaranın içerisinde birçok yarasanın varlığıdır. Mağaranın içerisinde yarasalı salon olarak da bilinen noktalar vardır.

Sulusaray Antik Kenti

Tarihi kalıntıları hala barındırmaya devam eden Sulusaray Antik Kenti Roma Dönemine ait olduğu bilinmektedir. Buraya gelen yerli ve yabancı turistlerin uğrak noktası olan Antik Kent şimdilerde açık hava müzesi olarak kullanılıyor. Kuruluş tarihi tam olarak bilinmese de milattan önce yapıldığı söylentiler arasındadır. Araştırmalara göre eski dönemlerde Karadeniz Bölgesinin en büyük şehirleri arasında yer aldığı biliniyor.

Tokat Merkez

Şehir hayatını sevenlerin akın ettiği Tokat Merkezinde bir kahve molası verebilirsiniz. Burada bulunan eski tarihi hanlar Tokat’a ayrı bir güzellik katıyor. Dilerseniz Tokat’ın meşhur olan ürünlerini sevdiklerinize hediye etmek isterseniz hanlarda bulunan hediyelik eşya satan yerlerden satın alabilirsiniz. Hanların yapımı oldukça eski dönemlere dayanmasından dolayı buraya geldiğiniz an kendinizi o döneme ait hissedebilirsiniz.

Tokat’ta Ne Yenir?

Gezinin en önemli noktalarından bir tanesi istisnasız o ilin mutfağıdır. Farklı damak tatlarını denemeyi sevenler için birbirinden lezzetli yemekler yemek geziye ayrı bir anlam katıyor. Tokat ilinin birbirinden güzel ve iştah açıcı yemekleri mevcuttur. Bunlar arasında en önemli yemeklerden olan ve herkes tarafından bilinen yaprak sarmadır. Yaprak sarma Tokat’ın olmazsa olmaz yemeklerindendir. Yaprağı ünlü olan Tokat’ın en lezzetli yemeklerinden bir tanesidir. İklim olarak hem karasal hem de Karadeniz iklimine sahip olmasından dolayı hem sebze hem de et yemekleri pişiriliyor. Et yemeklerine düşkün olanlar için en çok sevilen yemeklerden birisi olan Tokat kebabı en meşhur kebaplardan birisidir. Özel olarak pişirilir ve 9 aylık dananın kuyruk yağından yapılır. Bu yemekler dışında oldukça farklı bir tadı olan bat yemeği Tokat’ın beş çaylarının olmazsa olmazıdır. İçerisinde maydanoz, dereotu, reyhan, mercimek gibi ürünler bulunur.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.