Uncategorized

Uzungöl Hangi Şehirdedir? Uzungöl Hakkında Merak Edilenler?

Eşsiz güzelliğiyle dillere destan Uzungöl hakkında merak edilenler çok fazla. Uzungöl’ün Karadeniz’in doğa harikalarının biri olduğunu hepimiz biliyoruz hal böyle olunca da Karadeniz’in hangi şehrinde olduğu konusu çok merak ediliyor. Bunun dışında Uzungöl’de neler yapılır sorusu da merak konusu oluyor. İşte Karadeniz’in eşsiz güzelliklerinden Uzungöl’ün ayrıntıları..

Uzungöl Hangi Şehirdedir?

Karadeniz’in mükemmel atmosferi ve yeşili çoğu insanı etkisi altına almayı başarmıştır. İnsanlar yeni yerler görme heyecanı içindeyken eşsiz yeşil ve oksijeniyle çoğu kişiye yaşama sevinci ve ilham kaynağı olur Karadeniz. Karadeniz”in güzelliklerinden biri de Uzungöl. Uzungöl Trabzon ilinde yer alır. Doğa harikası olan bu yer insanları kendine hayran bırakamaya her geçen gün devam ediyor.

Uzungöl Hakkında Merak Edilenler?

Uzungöl’ün ismini nereden aldığına bir bakalım. Uzungöl aslında eski kayıtlara bakıldığı zaman 1586 yılında Rumca olan “Saraho” ismi ile anılmaktadır. Daha sonraki dönemlerde tekrar ismi değişmiş ve “Şerah” adıyla da anılmıştır. O yıllarda meydana gelen bir doğal afet nedeniyle Solaklı Deresi’nin önü kapanmış ve uzun bir göl oluşmuş. İşte böyle olunca da o tarihten bu yana ismi Uuzungöl olarak kalmıştır.

Tarihin ilk yıllarında Trabzon’un Of ilçesine bağlıdır.Ancak 1948 yılından sonra Uzungöl artık Çaykara ilçesine bağlanmıştır. Uzungöl’ün boyu yaklaşık olarak 1000 metredir.500 metre genişliğindeki bu gölün yaklaşık derinliği ise 15 metredir.

Uzungöl konumu itibariyle giden misafirlerini büyülerken orada yapılacak etkinlikler ve aktiviteler de insanların odak noktası oluyor. Yemyeşil ormanın kokusu, kuşların cıvıltıları ve havası nedeniyle insanların beğenisini kazanmaya devam ediyor. Hal böyle olunca şehir hayatından uzaklaşmak kendisini adete bir cennet güzelliğine teslim etmek  isteyenlerin uğrak noktası oldu.

Uzungöl’ün çevresinde bulunan çokça restoran ve oteller,pansiyonlar,bungalovlar ve  çeşitli konaklama yerleri mevcuttur.Harika Karadeniz yemekleriyle midenizi şenlendirebilirsiniz. Bunun yanında meşhur Karedeniz kahvaltısı ve eşsiz muhlaması ile de Uzungöl size Karadeniz havasını sonuna kadar yaşatacak bir yerdir.

Uzungöl de yapacağınız tek aktivite kesinlikle yemek yemek değildir tabi ki bunların dışında neler yapılabilir konusunu sizler için araştırdık. Öncelikle bu doğanın kucağındaki eşsiz oksijenli ve manzaralarıyla hangi mevsim giderseniz gidin doğa yürüyüşü yapmanızı öneririz. Sabahın erken saatlerinde güne zinde başlamak için çok önemli olan yürüyüşü bir de Uzungöl’de yaptığınızı hayal edin hayali bile mükemmel.

Yeşillerin olduğu bu bölgede bisiklet kiralama yerleri mevcut olduğundan misafirlerine hem gölü daha hızlı gezebilme imkanı hem de güzel bir etkinlik imkanı sağlıyor. Fiyat konusunun güncelliği zaman içinde değişir ancak 1 saatliğini 10-20 TL arasında kiralayabilirsiniz.

Bu eşsiz yer en çok da kampçıların gözünden kaçmıyor. Kamp atmak isteyen kamp severler Uzungöl’ü de rahatlıkla tercih edebilir. Ancak bu mekanlarda kamp kurduğunuz zaman ateş konusunda daha dikkatli olmalısınız. Çünkü ormanın çok olduğu bu yerlerde bir yangın çıkması durumu çok ama çok riskli olur.

Paraşüt merakınız varsa Uzungöl’ün zirvesinde yamaç paraşütü yapabileceğinizden emin olabilirsiniz.

Uzungöl’de bulunan restoranlardan birinde kesinlikle kahvaltı yapmanızı öneririz. Buraya kadar gelmişken Karadeniz kahvaltısından mahrum kalmak olmaz değil mi?

Uzungöl ile ilgili bir diğer merak konusu hangi mevsim gidilse daha iyi olacağıdır. Karadeniz iklim itibariyle her mevsim yağışlıdır. Ancak yazın yağışlar yağmur şeklinde olurken kışın yağan yağışlar kar şeklinde olur.Yazın dahi olsa her gün hatta her saat yağmurlu iklime sahip olduğunu unutmamanızda fayda var. Ona göre önlem almak sizin faydanıza olacaktır. Bunun dışında yağan yağmurlar zaten çok kısa sürdüğünden sizi rahatsız etmez ancak yanınıza hangi mevsim giderseniz gidin yağmurluk almanızda fayda var deriz. Kış aylarında soğuk olan yerin en soğuk ayı Şubat ayıdır ve kış aylarında gölün buz tuttuğunu unutmayın. İmkanınız vars hem yaz ayında hem kış ayında gitmeniz sizi farklı alemlere götürecektir diye söylemek mümkün.

Peki ya bu doğa harikası yere nasıl gidilir? Bunun pek çok alternatifi mevcut öncelikle Uzungöl ve Rize arasının 70 km olduğunu bilmenizde fayda var. Bunun dışında Trabzon havalimanından bu mesafeyi merak ediyorsanız ona da 90 km diyebiliriz. İstanbul ile arasında 1160 km bulunan ve Ankara ile de arasında 824 km bulunan Uzungöl’e Diğer şehirlerden Trabzon’a otobüslerle gelip daha sonrasında Uzungöl araçları ile ulaşımınız mümkün. Özel aracınız ile gelebileceğiniz gibi şehirdeki otostop kültürünün yaygın olması nedeniyle de otostop ulaşımı sağlayabilirsiniz.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir