Kahramanmaraş, Uncategorized

Yedikuyular Kayak Merkezi Nerededir? Yedikuyular Detayları?

Yedikuyular Kayak Merkezi diğer kayak merkezleri kadar bilinmeyenlerden. Bazılarının ismini bile ilk defa duymuş olabileceği kayak merkezi kayak ve tatil alternatifleri arasında yerini alıyor. Hangi ilde olduğu ve detayları hakkında bilgiler vereceğimiz bu yazımızda sizde farklı yerler gezip görme alternatifleri arıyorsanız sayfamızdaki diğer yazıları inceleyebilirsiniz.

Yedikuyular Kayak Merkezi Nerededir?

Çoğu kişinin isminden haberdar olmayan bu kayak merkezi yerli halk tarafından bayağı ilgiye sahiptir. Peki nerede bu Yedikuyular? Yedikuyular Kayak Merkezi Kahramanmaraş ilçesinde bulunur. Bölgeyi güzelleştirme ve özelleştirme çalışmaları her geçen gün devam etmektedir. Bunun yanında bölge de her kesimden sporcunun profesyonel ve amatör bir şekilde kayak yapma imkanı mevcuttur. Son zamanlar Kahramanmaraş’ın yanında bir de ilin çevresindeki yakın şehirler tarafından sıklıkla tercih edilir hale geldi. Herkes tarafından belki de bilinmeyen bu merkezin gün geçtikçe ziyaretçisinin ve popülerliğinin arttığını söylemek mümkün. Genellikle bundan önce insanların Kahramanmaraş’a ilgileri yaz aylarında dondurma yemek üzerine olurken artık kış ayalarında da gidebilecekleri ve kayak yapabilecekleri alternatif mevcuttur. Kışın okul tatillerinde gittiğiniz zaman hem ailenizle keyifli dakikalar yaşayıp hem de çocuklarınıza güzel bir karne hediyesi vermiş olacaksınız. Bunun yanında kış olsa bile hem dondurma yiyebilir hem de kayak yapabilirsiniz. Kayak merkezi Kahramanmaraş’a 17 kilometre uzaklığındadır. Şehir merkezine yakınlık bakımında Türkiye’deki merkeze en yakın kayak merkezidir. Bu durumun avantajları bakımından insanlara ulaşım konusunda kolaylıklar sağlayıp tercih edilme nedenleri arttırmaktadır. İnsanlar bazı durumlarda gitmek ve görmek istedikleri yerler ulaşım sıkıntısından dolayı ertelemek zorunda kalır. Ancak Yedikuyular’a gitmek istedikten sonra bu sorunlar artık sizin için mazide kalacaktır.

Yedikuyular tam olarak Kahranmaraş’taki kuzeydoğu yamaçlarında bulunan Ahır Dağı’nın 2050 metre yüksekliğindeki Milcan Tepesi’nin dağlık kesiminden başlayıp kuzey yamaca doğru ilerler. Kuzey yamaçtan ilerleyen bu dağda Yedikuyular kayak merkezi görünürken güney yamacında kayak merkezini görmek mümkün olamıyor.

Yedikuyular Hakkında Detaylar?

Bölgede yakınlarında başka kayak merkezinin olmaması nedeni ile bölge çevresindeki ziyaretçilerin uğrak noktası oluyor. Yakın tarihlerde ise kış aylarının vazgeçilmez tatil yerleri arasında yerini alacak gibi gözüküyor. Şuan ki kapasitesine göre günlük 2 bin kayakçıyı ve toplamda 5 bin ziyaretçiyi misafir edebilmektedir. Bölgedeki çalışmalar hala devam etmekte çalışmaların kayak pisti sayısını arttırıp arttırmayacağını söylemek doğru olmaz ancak toplam misafir sayısındaki artışa katkısı olacak gibi görünüyor.

Son yıllarda yakın illerden de pek çok ziyaretçi alan merkezde gezi turları sayesinde günübirlik tatilciler keyifli bir gün yaşıyor. Gezi turlarının uğrak noktası haline gelen merkez de acemi kayakçılar, çocuk kayakçılar ve profesyonel olarak kayak sporları ile ilgilenenler için güvenli farklı alternatifler mevcut. Toplamda pist 7 kilometredir. Bu nedenle aslında çokta uzun ve büyük olmayan merkezdir. Ancak diklik açısından oldukça yeterlidir.

Kayak merkezinin içinde konaklama imkanının olmaması nedeni ile ziyaretçilerin konaklamak için yakın otel ve pansiyonlarda kalması muhtemel oluyor. 2018 yılında bile tam açılmamışken kayak merkezine misafirler gelmeye başlamıştır.Kayak merkezi ile ilgili projeler hala devam etmektedir. Misafirleri için restoran,cafe ve çay bahçesi tarzında dinlenme alanları mevcuttur.

Kayak merkezine girişin ücretsiz olması da cezbedici özellikler arasında doğrusu. Tuvalet ve otoparklarında ücretsiz olduğu bölgedir. Bunun dışında kayak yapmak için kendi ekipmanınızı getiriyorsanız  bölgede ücretsiz bir şekilde kayak keyfi sağlayabilirsiniz. Bunun yanın da ise eğer gerekli ekipmanlarınız yok ise bölgeden istediğiniz ekipmanları kiralama fırsatı bulabilirsiniz. Ancak unutmamanız gereken ve dikkat çekmek istediğimiz bu konudaki nokta şudur yanınıza nakit para almalısınız çünkü ekipmanları almak için kredi kartı uygulaması hizmeti şuan için mevcut değildir.

100 TL karşılığında kayak eğitmenlerinden özel ders almanız mümkün. Fiyatlar kişi başı saatlik olarak belirlenmiştir. Ancak 3 kişilik derslere indirimli olarak 80 TL şeklinde indirimli oluyor.

Ulaşım konusunda ise  en yakın ilçe olan Dulkadiroğlu ilçesinden çift şeritli bir yolla ulaşım saklamak mümkündür. Ancak bu yol biraz eğimli ve virajlı olduğundan çok dikkatli olmakta fayda vardır. Kayak merkezinin açıldığı andan itibaren  özellikle hafta sonları ziyaretçileri fazla olduğundan yol daha da kalabalık hale geliyor. Bunun üzerine de bölgede oluşacak trafik kaza risklerini en aza indirmek için yolu yenileme ve yapılandırma çalışmaları başladı. Şehir merkezine yakınlığı konusun da ulaşım belediye otobüsleri ile de sağlanmaktadır.Saat 11.00 da başlayan seferler kayak merkezinden şehir merkezine ise 15.30 da son bulmaktadır.

Her mevsim kamp yapma imkanın da mevcut olduğu bölgede kayak yapmak istemediğiniz zaman  yürüyüş yapabilirsiniz. Bunun dışında ziyaretçilerine piknik imkanı bile sunmaktadır. Bölgedeki yamaç paraşütü alanından da faydalanmanız mümkün.

Kayak merkezleri normalde sadece kış aylarında faaliyet gösterip sonrası için kapanmaktadır. Ancak Yedikuyular kayak merkezinde bu durum biraz farklı. Yaz kış etkinliklerin mevcut olduğu merkezde yazın da eğlenmeniz söz konusudur. Yazın özel at eğitmenleri ile binicilik dersi alabilirsiniz ya da kamp alanlarında kamp yapabilirsiniz. Bunun dışında  dağ bisikleti ve dağcılık, tırmanıcılık gibi aktiviteleri de gerçekleştirmeniz mümkün. Yedikuyular’a yakın yerde bulunan gölette ise su sporları aktivitelerini gerçekleştirebilirsiniz.

 

 

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir