Güneydoğu Anadolu Bölgesi, Uncategorized

Zeugma Mozaik Müzesi Nerede? Tarihi ve Detayları Neler?

Türkiye tarih kokan ülkeler arasındadır. Bu nedenle ülkemizin her köşesinde ve her bölgesinde eşsiz tarihi kalıntılara ve mekanlara rastlamak mümkündür. Gezilecek yerler konusunda da çok fazla ilgi göre tarihi yerlerden biri de Zeugma Mozaik Müzesi’dir. İnsanların ilgisini çekmeyi başaran müze hakkında çok fazla sorular sorulmaktadır. Zeugma Mozaik Müzesi hangi şehirdedir? Müzenin eserleri ve tarihçesi nedir? Müze hakkındaki efsaneler nelerdir? Şeklinde sorular arama motorlarında çok aratılanlar arasındadır. Bu nedenle biz de bu soruların cevaplarını sizler için araştırdık. İşte o detaylar…

Zeugma Mozaik Müzesi Neredir?

Güneydoğu Anadolu Bölgesi’nde bulunan ve gerek yemekleri, gerek tarihi mekanları ile önemli yere sahip olan Gaziantep ilinde bulunmaktadır. Zeugma Mozaik Müzesi 9 Eylül 2011 yılında misafirlerine açılarak Gaziantep’in gurur kaynağı haline gelmiştir. Müze 30.000 metrekare bir alana kurulmuştur.

Zeugma Mozaik Müzesi Özellikleri Nelerdir?

Müzedeki eserler tarihi kronoloji ve coğrafi konumlarına göre sıralanmıştır. 2 kattan oluşan Zeugma Mozaik Müzesi 2748 metrekare mozaik, 140 metre kare duvar resminde oluşmaktadır. Bunun dışında müzede 4 adet Roma çeşmesi ve 4 adet de  yapımında kireç taşı kullanılan heykel vardır. Mars heykeli, mezar stelleri, lahitler ve bunun dışında müzede sergilenen çok sayıda eser bulunmaktadır.

Zeugma Mozaik Müzesi sadece tarihi yönüyle dikkat çekmiyor teknolojik farklılıkları da dikkat çeken özellikleri arasındadır. Müzedeki eserlerin olmayan parçaları görüntüsel lazer kullanılarak tamamlanmıştır.

Zeugma Mozaik Müzesi’nin en değerli parçaları Zeugma’dan gelmektedir. Bu mozaikler 13 farklı rengin uyumu ile oluşur. 30 metrekarelik alana kurulan müze de 3 adet blok bulunmaktadır. Zeugma Mozaik Müzesi’nde konferans ve sergilere de yer verilmektedir.

Zeugma Mozaik Müzesi  En Gözde Eseri Nedir?

Zeugma Mozaik Müzesi gerek tarihi açıdan gerekse içerisindeki eserlerin görsel şölen oluşturması bakımından oldukça dikkat çeken ve beğenilen müzelerden biridir. İçerisindeki eserlerin her birinin farklı anlamı ve seyir zevki vardır. İşte o eserler. Müzenin içerisindeki bazı eserler 500.000 parçadan oluşmaktadır. Bu parçaların o dönemlerde nasıl bir araya getirildiği konusu görenleri kendisine hayran bırakıyor. Bunun dışında yapılan figürlerin gerçekçiliği ve canlılığı ile de misafirlerini büyülemeye yetiyor.

Çingene Kızı Mozaiği 

Çingene Kızı Mozaiği , müzenin en önemli eseridir. Eserin diğer adı ise Meanad’dır. Bu eser Milattan sonra 2. yüzyılda yapılmıştır. Meanad Villası olarka bilinen yerde bulunan eser alsında o zamanlarda villanın taban döşemesi için kullanılmaktadır. Yani aslında bu esere yüzyıllar önce her gün basılıp geçiliyordu. Çingene Kızı’nın mahzun bakışları ise arkeologlara ve sanat tarihçilerine Mona Lisa eserini hatırlatmaktadır. Bu nedenle Çingene Kızı, Zeugma Mozaik Müzesi’nin Mona Lisa’sı olarak nitelendirilmiş ve büyük önem taşımaktadır. Misafirlerinin en çok ilgisini çeken Çingene Kızı Mozaiği’dir. Zeugma Mozaik Müzesi, 9 eylül 2011 tarihinde kurulmuş ve 28 Aralık 2104 Tarihine kadar “dünyanın en büyük mozaik müzesi” unvanını taşımaktadır. Ancak 28 Aralık  2014 yılında bu unvan Hatay Arkeoloji Müzesine verilmiştir.

Zeugma Tarihçesi Nedir?

Zeugma Antik Kent’i tarihteki her döneminde önem verilen ticari, askeri ve stratejik konum olarak da değer gören arazi üzerinde kurulmuştur. İnşa dönemlerinde Belkıs/Zeugma Antik Kenti’nde 80.000 kişi yaşamaktadır.Ayrıca bu tarihi yer için her dönem farklı isimler kullanıldığı görülmüştür.

Büyük İskender’in generallerinden olan Selevkos Nikator, Fırat Nehri ile kendi isminin birleştiği kent oluşturmuştur. M.Ö 300 yıllarında Selevkos Euphrates (Fırat’ın Silifkesi) 1. yüzyılda ise Roma İmparatorlu’ğu hakimiyeti altına alınır. Daha sonra kentin ismi Zeugma olur. Zeugma geçit, körü anlamlarına gelmektedir.

Zeugma Kenti, Mısır’ın İskenderiyesi’nden ve Antakya’dan küçük ancak Yunanlıların Atina’sı ile aynı büyüklüğe sahiptir. Dünya çapında ün kazanmış olan coğrafyacı Strabon’da Zeugma’yı konu edinmiştir. Zeugma Antik Kenti’nde kente ait olan sikkeler kullanılmıştır. Bölgede kader tanrıçası Thyke’nin de heykeli bulunmaktadır. Sikkelerin bir tarafında Thyke tapınağı diğer tarafında ise gücün simgesi Roma Kartal’ı bulunmaktadır.

Zeugma Efsaneleri Nelerdir?

Zeugma Kneti’nin önemli eserleri kazı çalışmaları sırasında çalınarak Amerika’ya kaçırılmıştır. Bu eserlerin 55 yıl Türkiye’den nasıl çıktıkları anlaşılamamıştır. Zeugma’dan getirilen bu eser ise 21 yıl sonrasında Türkiye’ye getirilmiştir. Türkiye ve Kültür Bakanlığı’nın 21 yıldır gösterdiği bu emek sayesinde ise Partenope ve Metiox’un yani aşk kahramanlarının mozaiği doğdukları yere geri dönmüştür. Bunun yanında Zeugma Mozaik Müzesi’nde, Possedion, Dionysos’un Düğünü Aphodithe’nin Doğuşu, Eros Mozaiği gibi eserler müzede sergilenmektedir.

Doğa Tanrısı Dionysos Ve Zafer Tanrısı Nike

Antik kentte çıkarılan eserlerin doğa ve şarap tanrısı Dionsysos ve zafer tanrıçası Nike aynı anda bulunmaktadır. Dionysos ise bununla birlikte bir dinin adıdır ve bu dinin ayinlerde şaraplar kullanılır.

Antiope Ve Satyros Mozaiği

Dönemin güzellerinden oan ve güzelliği dillere destan olan bir kadındı Antiope. Tanrıların tanrısı Zeus’un ona aşık olaması sonucunda sonucu evlenirler.Daha sora bu evlilikten 2 çocukları olur.Ancak zaman içerisinde Zeus Antiope’yi terk eder. Daha sonrasında ise Antiope Sikyon Kralı ile evlenir.

 

 

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir