Karadeniz Bölgesi

Zonguldak Gezi Rehberi

Türkiye’nin Karadeniz kıyılarında yer alan Zonguldak, Batı Karadeniz’deki en önemli illerden biridir. Şehrin Karadeniz’e kuzeyden ve batıdan kıyısı bulunur. Oldukça önemli bir liman kenti olan Zonguldak kuzey tarafta Karadeniz, kuzeydoğu tarafta Bartın, güneydoğuda ve doğu tarafta Karabük, güney tarafta Bolu, güneybatı ve batı tarafta Düzce ile komşu durumdadır.

Şehirde 1970 senesine dek liman yolcu taşımacılığı yapılmıştır. Şimdiyse sadece yük taşımacılığı yapılmaktadır. Şehre Karabük ve Ankara’dan demiryolu bağlanır. Zonguldak ilinde havaalanı vardır ancak yeterli sayıda yolcuya ulaşılamadığından dolayı kapatılmıştır. 2007 senesinde tekrardan faaliyete geçen Çaycuma Havaalanı mevcuttur.

Zonguldak’a Ne Zaman ve Nasıl Gidilir?

Zonguldak şehrinde kış ayları oldukça soğuktur, yaz aylarıysa çok fazla sıcak ve uzun değildir. Şehir her mevsim yağışlıdır. Özellikle de ilkbahar ve sonbahar zamanlarında yağışlar artar. Bu nedenle şehri yaz aylarında ziyaret etmek daha doğrudur.

Türkiye’deki büyükşehirlerin neredeyse hepsinden Zonguldak’a kalkan otobüsler mevcuttur. Bunun yanı sıra kişisel araçlarla karayolu kullanılarak da şehre ulaşılabilir. Ankara ve Karabük’ten demiryolu ile ulaşım sağlamak da mümkündür.

Zonguldak’ta Nerede Kalınır ve Ne Yenir?

Zonguldak ilinde konaklama ile ilgili pek çok alternatif mevcuttur. Oteller, butik oteller ve pansiyonlar özellikle yaz aylarında harika hizmet sunarlar. Daha lüks oteller şehir merkezinde yoğunlaşmıştır. Bununla birlikte her zevke ve her bütçeye göre konaklama alternatifi bulunabilir.

Zonguldak mutfağında buğday temeli olan ürünler ve un ağırlıklı kullanılır. Ayrıca yörede yetişen zılbıt isimli ot Zonguldak yemek kültüründe önemli rol oynar. Uğmaç isimli un çorbası ve mısır unundan hazırlanan malay yemeği oldukça ünlüdür. Yemekler genelde pratik olarak hazırlanan cinstendir. Kuzu kestanesi ve sadece Zonguldak Ereğli’de bulunan Osmanlı çileği de meşhur lezzetlerdendir.

Zonguldak Gezilecek Yerler

Zonguldak tarihi, doğal güzellikleri, plajları, gölleri ve bitki örtüsüyle harika bir tatil sunar. Özellikle de yaz aylarında yapılan ziyaretlerde gezilip görülecek yerler arasına Zonguldak’ın harika plajları mutlaka eklenmelidir. Zonguldak gezilecek yerler:

Halil Paşa Konağı (Ereğli Müzesi)

Zonguldak gezisinde mutlaka görülmelidir. Mimarisinde Grek, Roma, Bizans ve Osmanlı izleri taşır. Aynı zamanda müzede sergilenen eserler pek çok medeniyetten harmanlanmıştır.

Tieion Antik Kenti ve Filyos Kalesi

Filyos, şehrin Çaycuma ilçesine bağlıdır ve burası antik tarihiyle ünlüdür. Tarih öncesi döneme ışık tutan bu harika yerde arkeolojik kazılara hala devam edilir. Buradaki en görkemli yapı Filyos Kalesi’dir. Romalıların yaptığı kalenin kitabesi günümüze dek ulaşamadığından kalenin yapım zamanı bilinememektedir.

Gökgöl Mağarası

Mağaranın toplamdaki uzunluğu 3.350 metredir. Bu mağara Türkiye’deki en uzun onuncu mağaradır. Zonguldak gezisinde mutlaka görülmesi gereken yerlerdendir. Mağaranın astım rahatsızlığı yaşayan kişilere iyi geldiği de söylenir.

Cehennem Ağzı Mağaraları

Yan yana olan üç mağaradan meydana gelir. Bu mağaraların Hristiyanlığın yayıldığı dönemlerde gizli ibadet yerleri olarak kullanıldıkları söylenir.

Plajlar

Filyos Plajı, denize girilebilecek alanlar arasında en büyük olan yerdir. Zonguldak’ta deniz keyfi yaşamak isteyenler genelde burayı tercih ederler.

Merkeze yakın bir yerde deniz keyfi yaşamak isteyenlerse Uzunkum ve Kapuz plajlarını tercih edebilirler.

Ereğli, Erdemir Plajı da oldukça tercih edilen bir alandır. Özellikle çocuklu aileler için idealdir. Çünkü piknik alanlarına ve çocuk oyun alanlarına sahiptir.

Fetih Çınarları

Zonguldak ilinin Ereğli ilçesinde yaklaşık olarak 600 senelik tarihe sahip olan 6 tane çınar bulunur. Bu çınarlar İstanbul fethi sonrasında Fatih Sultan Mehmet emri ile dikilmişlerdir. Çünkü İstanbul’da hisar onarımı için taşa ve ustaya ihtiyaç vardır. O dönemde en çok taş ustası da Ereğli’de bulunmaktadır. Ereğli’nin yaptığı katkı neticesinde bu çınarlar dikilmiştir. O nedenle isimleri Fetih Çınarlarıdır.

Kızılcapınar Baraj Gölü

Baraj etrafında yer alan göl bölgeyi doğal güzelliklerle donatmıştır. Buradaki yeşil alanlar huzurun kaynağı olabilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir